PAN
Wisła Can-Pack Kraków - Lotos PKO BP Gdynia 54-67 (17-24, 14-7, 12-17, 11-19).

KOSZYKÓWKA

Wiślaczki przegrały pierwsze trofeum

Wisła: Skerović 17 (2x3), Krawiec 5 (1x3), Kobryn 4, Gburczyk 4, Wielebnowska 2 - Dupree 12, Trafimava 6 (1x3), Fernandez 4, Gajda. Lotos: Leciejewska 19, Breitreiner 12, Pawlak 12 (2x3), Snitsina 12 (2x3), Maksimović 5 - Jujka 5, Zarytska 2, Waligórska.
Zdobycie wszystkich krajowych trofeów zapowiadały koszykarki Wisły Can-Pack. Pierwsze z nich, Superpuchar Polski, nie trafiło jednak do Krakowa. Mistrzynie Polski przegrały o nie walkę z wicemistrzyniami z Lotosu Gdynia.
Mecz odbył się w Lesznie. W Wiśle zadebiutowały zawodniczki z WNBA Marta Fernandez i Candice Dupree. W składzie były też dwie nowe zawodniczki, reprezentantki Polski - występująca w poprzednich sezonach w Lotosie Ewelina Kobryn oraz Agnieszka Pałka. Widoczny był jednak brak liderki Anny DeForge, która do Krakowa ma przylecieć zza oceanu w środę.
W gdyńskim zespole nie zagrały jeszcze dwie byłe wiślaczki: Dominique Canty i Chamique Holdsclaw. Gdynianki poradziły sobie jednak bez amerykańskich gwiazd. Były drużyną bardziej zgraną i zaskoczyły wiślaczki od samego początku. Już w 3 minucie prowadziły 9-2, a w 5 min - 11-2. W tym okresie Wisła grała tylko z jedną zagraniczną zawodniczką w składzie Jeleną Skerović. Wprowadzenie na boisko Fernandez i Dupree, a chwilę później Trafimawej podziałało nieco mobilizująco. I kwarta zakończyła się siedmiopunktowym prowadzeniem Lotosu 24-17. W kolejnej fazie gry krakowianki zaczęły stopniowo odrabiać straty, na niecałe pięć minut przed przerwą po celnych osobistych Doroty Gburczyk doprowadziły do wyrównania 29-29. Później obydwa zespoły ogarnęła strzelecka niemoc i ostatecznie wynik do przerwy niewiele się zmienił - było 31-31.
W III kwarcie niewielką przewagę utrzymywał Lotos i po 30 min prowadził 48-43. Do 35 min sprawa końcowego wyniku była jeszcze otwarta. Od tego momentu Wisła straciła jednak rytm. Zawodniczki Lotosu wykorzystały sytuację i na koniec cieszyły się z udanego prologu przed rozpoczynającymi się w środę rozgrywkami ligowymi. Zwycięstwo w pierwszym w historii meczu o Superpuchar dało im psychiczną przewagę.
-Ta wygrananas zmobilizowała, ale najważniejszy mecz będzie zapewne na____koniec sezonu - mówi Paulina Pawlak. Obydwie drużyny są wskazywane jako główne faworytki do finału ligi. Zapowiada się więc pasjonująca rywalizacja.
Najbardziej wartościową zawodniczką (MVP) wczorajszego meczu została wybrana Magdalena Leciejewska. (TYM)

Start ekstraklasy koszykarzy

Dwie niespodzianki

Ruszyła ekstraklasa koszykarzy. Na starcie niespodziankę sprawił Górnik Wałbrzych, który po 12 latach wrócił do grona najlepszych - pokonał w Świebodzicach wicemistrza Polski Turów Zgorzelec 77-75.
Rywale długo prowadzili różnicą około 10 pkt, ale w końcówce stracili przewagę. Ambitnie grający gospodarze niwelowali straty, a zwycięskie punkty rzutami wolnymi zdobył na 24 sekundy przed końcem Adrian Czerwonka.
Bliska sprawienia sensacji była w piątek warszawska Polonia, która po walce do ostatnich sekund uległa mistrzowi Polski, drużynie Prokom Trefl Sopot mającej najwyższy budżet w lidze (ponad 7 mln euro).
Za niespodziankę należy uznać też wygraną Polpaku Świecie we Wrocławiu z ASCO Śląskiem. W zespole Andreja Urlepa, który prowadził na początku 22-5, ale potem spisywał się z minuty na minutę gorzej, gwiazdą na tle konsekwentnie spisujących się rywali ze Świecia był tylko 33-letni Dominik Tomczyk.
Anwil Włocławek bez Andrzeja Pluty nie miał większych problemów z pokonaniem w Kołobrzegu Kotwicy.

WYNIKI

SPEC Polonia Warszawa - Prokom Trefl Sopot 91-95 (32-27, 27-28, 12-23, 20-17), Atlas Ostrów Wlkp. - Polpharma Starogard Gd. 86-68 (22-16, 23-18, 19-20, 22-14), SKK Kotwica Kołobrzeg - Anwil Włocławek 68-80 (16-19, 16-21, 14-23, 22-17), Energa Czarni Słupsk - AZS Koszalin 65-58 (14-21, 19-17, 17-13, 15: 7) ASCO Śląsk Wrocław - Polpak Świecie 70-83 (28-19, 10-19, 14-25, 18-20), Górnik Wałbrzych - PGE Turów Zgorzelec 77-75 (10-18, 21-22, 19-22, 27-13), pauzował Basket Kwidzyn.
Pierwszym liderem został Atlas Ostrów.
(O)

Ewelina Kobryn:

Nie ma tragedii

W zeszłym sezonie Ewelina Kobryn grała w Lotosie, teraz znów reprezentuje barwy Wisły. Przed meczem o Superpuchar zapowiadała walkę krakowskiej drużyny o trzy trofea: mistrzostwo, Puchar Polski i Superpuchar. Po meczu z uznaniem mówiła o rywalkach:
-Widać było unich determinację. Popełniłyśmy wiele szkolnych błędów, przez co ten mecz nie mógł zakończyć się innym wynikiem. Myślę, że podeszłyśmy dotego spotkania bez zaangażowania, zagrałyśmy jakby to był mecz sparingowy. Napewno wyciągniemy wnioski ztej porażki. Nie jesteśmy załamane, jest to dla nas motywacja nakolejne mecze. Nie należy robić ztego tragedii, mamy świetny zespół, który będzie zdobywał najważniejsze trofea wPolsce.

Czekają na Pabianice

Nadal nie wiadomo, czy w ekstraklasie koszykarek inaugurującej rozgrywki 16 października, wystąpi 13 czy 14 zespołów. Obradująca Rada Nadzorcza Polskiej Ligi Koszykówki Kobiet postanowiła nie przekreślać szans klubu z Pabianic. Przed tygodniem klub MTK Pabianice poinformował PLKK o wycofaniu się z rozgrywek z powodu kłopotów finansowych. Rada nadzorcza dała jednak tydzień czasu nowemu podmiotowi - Pabianickiemu Stowarzyszeniu Koszykówki na zgromadzenie dokumentacji i przedstawienie gwarancji finansowych. Jednocześnie stary klub MTK Pabianice musi zgłosić upadłość do sądu gospodarczego.
(PAP)
III liga koszykarzy
Cracovia II - Siemaszka Piekary 73-77 (20-19, 26-21, 14-20, 13-17)
Punkty zdobyli: Piotrowski 23, Bacik 15, Uchto 15, Orlicki 12, Wójtowicz 3, Zasada 1 - Fediuk 22, Strzelec 18, Bryzek 13, Boczarski 8, Słowik 5, Gjikolli 4, Siwiec 3, Lachowicz 2, Marchajski 2.
Było to spotkanie kończące pierwszą kolejkę, która odbyła się tydzień temu. Początkowo dominowali gospodarze, ale później walczący z ogromną determinacją goście dzięki dobrej obronie strefowej oraz kombinacyjnym atakom wygrali. Dla Siemaszki najwięcej punktów zdobył rozgrywający Fediuk oraz dwójka byłych graczy Cracovii Strzelec i Bryzek.
Inne mecze I**kolejki**: Glimar Gorlice - Basket Kraków 48-86, Limblach Limanowa - ZKS Unia Tarnów 97-60, HMS Niepołomice - Wisła II Kraków 94-62.

Gromiąca Korona

Korona Kraków - Lotnik Wierzawice/ZSL Leżajsk 112-34 (23-11, 27-4, 32-16, 30-3)
Punkty dla Korony: Lelek 8, Grzelak 10, Krzywoń 17, Koszela 4, Włodarz 5 oraz Kędziołka 4, Pac 22, Hajduk 12, Paluszek 11, Płazińska 10, Oskwarek 5, Piwowarczyk 4.
Sędziowali Marcin Kotulski i Krzysztof Maciejasz z Krakowa. Widzów 40.
Tylko początek tego meczu był wyrównany, potem zespół Korony całkowicie zdominował wydarzenia na boisku i mecz zakończył się prawdziwym pogromem młodej drużyny, która w starciu z Koroną była skazana na pożarcie.
W**innych meczach: MLKS Rzeszów - Zryw Dębieńsko 84-51 (18-16, 25-7, 26-13, 15-15),**Stal Stalowa Wola - AZS Rzeszów 45-80 (15-19, 10-19, 10-19, 10-23), Wisła II MC Arthur Kraków - Basket Rybitwy Kraków 66-50, AZS AWF Katowice - Żak Nowy Sącz 99-35 (28-8, 20-9, 25-8, 26-10), Filar Sosnowiec - Dromet Częstochowa - mecz przełożony. Pauzował Górnik Wieliczka.