Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wizyta Knesetu. Oświęcim i Kraków stają się twierdzami

MARCIN WARSZAWSKI
Fot. Archiwum
Fot. Archiwum
BEZPIECZEŃSTWO. Ponad 800 policjantów, funkcjonariusze ABW i BOR, snajperzy oraz agenci izraelskiego wywiadu - tak wygląda ochrona gości Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu.

Fot. Archiwum

Jeszcze nigdy tak wielu parlamentarzystów izraelskich nie opuściło swojego kraju. W poniedziałek połowa Knesetu weźmie udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu, które odbędą się w Małopolsce. Obecność przewodniczącego Knesetu Yuli Edelsteina stoi jednak pod znakiem zapytania, gdyż wczoraj umarła jego żona.

- Wizyta Knesetu to historyczne wydarzenie, którego areną będzie również Kraków - ocenia Tadeusz Jakubowicz, przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie.

Na czas tej wizyty Kraków i Oświęcim zmienią się w twierdze. - Dla Izraela kwestie bezpieczeństwa to absolutny priorytet. Planując wizytę zagraniczną, to oni stawiają warunki - uważa Jerzy Dziewulski, były antyterro- rysta. Ekspert nie ma wątpliwości, że w Małopolsce od dawna swoje działania prowadził izraelski wywiad (Mosad).

- Ochroną członków Knesetu zajmie się natomiast Szin-Bet. Służba specjalna, która nie uznaje kompromisów - mówi Dziewulski. O randze wydarzenia świadczy bez wątpienia także liczba polskich służb zaangażowanych w ochronę gości. W akcji weźmie udział 800 policjantów, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Biuro Bezpieczeństwa Narodowego, dwa oddziały antyterrorystyczne oraz snajperzy. W Katowicach w gotowości ma czekać dodatkowo 100 funkcjonariuszy.

- Nie mogę rozmawiać na temat jakichkolwiek szczegółów tej operacji - powiedział Krzysztof Liedel, wicedyrektor Departamentu Bezpieczeństwa Pozamilitarnego Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Jak nieoficjalnie dowiedział się ,,Dziennik Polski", do tej pory czterem gościom przydzielono także osobistą asystę Biura Ochrony Rządu. Nad miejscem pobytu delegacji ma zostać zamknięta przestrzeń powietrzna.

Pierwsze samoloty z VIP-ami wylądują w Balicach w poniedziałek rano.

- Wizyta nie wpłynie na pracę lotniska, gdyż samoloty zostaną przyjęte w wojskowej części portu - potwierdziła Urszula Podraza, rzecznika lotniska.

Zdaniem Jerzego Dziewulskiego, operacja o kryptonimie "Wizyta 2014" na pewno spowoduje spore utrudnienia zarówno w Oświęcimiu, jak i Krakowie.

Delegacja Knesetu odwiedzi Małopolskę. Utrudnienia na drogach

Wizyta połowy izraelskiego parlamentu w Małopolsce będzie się wiązać ze sporymi utrudnieniami komunikacyjnymi w całym regionie.

W obchodach Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu, które odbędą się w Oświęcimiu i Krakowie, wezmą udział zarówno parlamentarzyści z Izraela, jak i Polski, Węgier, Litwy, Czech czy Francji. Łącznie około stu osób.

Pierwsze samoloty z VIP-ami mają lądować w Balicach w poniedziałek około godz. 9. W rejonie wyjazdu z lotniska trzeba się liczyć z chwilowym wstrzymaniem ruchu na czas przejazdu kolumn samochodów.

- Kierowców prosimy o stosowanie się do poleceń funkcjonariuszy, wówczas utrudnienia na drogach będą jak najmniejsze - apeluje podinspektor Mariusz Ciarka, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.
Sporych utrudnień w ruchu mogą spodziewać się mieszkańcy zarówno Oświęcimia, jak i jego okolic, w godzinach od 10 do 17. Nastąpi tam całkowite zamknięcie kilkunastu ulic w rejonie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau, gdzie odbędą się główne uroczystości.

W godzinach popołudniowych chwilowe trudności pojawią się na drogach łączących Oświęcim z Krakowem oraz południowej obwodnicy stolicy Małopolski.

Choć pod Wawelem nie zaplanowano zamykania dróg, to jednak kierowcom zaleca się omijanie rejonu ronda Grun-waldzkiego. W godzinach popołudniowych w Hotel Park Inn przy ulicy Monte Cassino odbędą się bowiem spotkania bilateralnych grup przyjaźni z okazji Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu.

Z kolei w godzinach wieczornych trzeba spodziewać się czasowego zamknięcia niektórych ulic na krakowskim Kazimierzu (w tym Miodowej, Szerokiej i św. Wawrzyńca).

- Na razie nie ma żadnych sygnałów o planach dotyczących spotkań w synagogach, ale z reguły nie są one uwzględniane w oficjalnym programie - przyznaje Tadeusz Jakubowicz, przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie.

(WARS, BOK)

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski