Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ksawery tylko na chwilę przewietrzył Kraków

MACIEJ PIETRZYK
ZANIECZYSZCZENIE POWIETRZA. Pyły, które wdychamy mogą zwiększać ryzyko przedwczesnej śmierci, bardziej niż dotąd sądziliśmy. Wskazują na to wyniki badań przytaczanych przez prestiżowe brytyjskie czasopismo medyczne "The Lancet".

Naukowcy z uniwersytetu w holenderskim Utrechcie, którzy prowadzili badania, podkreślają, że negatywne efekty dla naszego zdrowia pojawiają się także wtedy, kiedy gęstość zawieszonego pyłu jest na poziomie znacznie niższym od średniej w Unii Europejskiej, czyli średniorocznie 25 mikrogramów na metr sześcienny.

- Unijne normy wcale nie są tak restrykcyjne, jak czasami się u nas słyszy. Według Światowej Ogranizacji Zdrowia gęstość drobnego pyłu nie powinna przekraczać 10 mikrogramów na metr sześcienny. To jest norma uznawana za bezpieczną dla naszego zdrowia - twierdzi Andrzej Guła z Krakowskiego Alarmu Smogowego (KAS).

Tymczasem w Krakowie, znajdującym się w trójce miast Europy z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem, bezpieczny dla naszego zdrowia poziom drobnych pyłów przekraczany jest nawet czterokrotnie.

W tym roku trzy stacje pomiarowe - przy al. Krasińskiego, w Nowej Hucie i na Kurdwanowie - wskazywały średnio odpowiednio: 42, 34 i 31 mikrogramów pyłu PM 2,5 na metr sześcienny.

Andrzej Guła z KAS przypomina, że takie stężenia niosą ze sobą dramatyczne konsekwencje dla zdrowia krakowian. Powodują m.in. nowotwory, prowadzą do zawałów serca i udarów mózgu oraz przewlekłych chorób układu oddechowego.

Z badań Holendrów wynika, że gdy długo oddychamy powietrzem zawierającym drobne pyły (wielkości do 2,5 mikrometra), to każdy przyrost ich zawartości w metrze sześciennym choćby o 5 mikrogramów, zwiększa ryzyko śmierci aż o 7 procent. Taka różnica w zapyleniu występuje np. między ruchliwą ulicą, a miejscem, w którym auta nie jeżdżą.

Po kilku dniach chwilowej poprawy sytuacji spowodowanej przejściem przez Kraków orkanu Ksawery i związanym z tym "przewietrzeniem" miasta, normy pyłu zawieszonego ponownie zostały przekroczone.

Prognozy na najbliższe dni wskazują, że średniodobowe stężenia pyłów będą przekraczane zarówno w Krakowie, jak i całej Małopolsce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski