Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poziom liceów gorszy niż gimnazjów

AGNIESZKA MAJ TAMARA MARCZEWSKA
Na szczęście nie wszystkie krakowskie licea przeżywają głęboki kryzys FOT. GRZEGORZ DEMBIŃSKI
Na szczęście nie wszystkie krakowskie licea przeżywają głęboki kryzys FOT. GRZEGORZ DEMBIŃSKI
Ponad połowa krakowskich liceów i techników ma tzw. ujemną edukacyjną wartość dodaną (EWD). Oznacza to, że poziom uczniów spadł w ciągu trzech lat nauki w tych szkołach. Egzamin na zakończenie liceum czy technikum zdali gorzej niż na koniec gimnazjum.

Na szczęście nie wszystkie krakowskie licea przeżywają głęboki kryzys FOT. GRZEGORZ DEMBIŃSKI

EDUKACJA. Wyniki nauczania szkół ponadgimnazjalnych są rozczarowujące. Placówki z najgorszymi ocenami muszą liczyć się z tym, że zostaną zlikwidowane. Ale dopiero w 2015 r.

Na 50 liceów aż 33 ma ujemne EWD, a spośród 26 techników - 17 osiągnęło wyniki poniżej zera. Rezultaty, które po raz pierwszy udostępnił władzom Krakowa rządowy Instytut Badań Edukacyjnych pokazują, że szkoły średnie mają jeszcze większe problemy z nauczaniem niż gimnazja, z których połowa ma ujemną edukacyjną wartość dodaną.

Tadeusz Matusz, wiceprezydent Krakowa ds. edukacji zapowiada, że planuje spotkania z przedstawicielami tych szkół średnich, które mają najniższe wyniki. Będą one musiały przedstawić program naprawczy. O tym, jakie wobec szkoły zostaną postawione wymagania, dowiedzą się też rodzice. Podobne działania zostały także podjęte wobec gimnazjów i szkół podstawowych z najniższymi wynikami. Na poprawę mają rok. Po tym czasie opublikowany zostanie nowy wskaźnik EWD, który pokaże, czy szkoła poprawiła się, czy pogorszyła.

- Pomiędzy publikacjami wskaźnika szkoły same mogą organizować własne, wewnętrzne próbne matury - wielu nauczycieli od dawna tak robi - i sprawdzać, jak wypada ich prywatny wskaźnik EWD. Jeśli tylko zechcą, to będzie dla nich okazja, żeby się częściej przyglądać wynikom własnej pracy - mówi wiceprezydent Tadeusz Matusz.

Nie wszyscy jednak uważają, że publikowanie wyników pracy szkół jest potrzebne. - Wskaźnik EWD nie mówi o szkole całej prawdy. W Krakowie pracują wspaniali nauczyciele, nie wszyscy jednak mają do czynienia z dobrą, zmotywowaną młodzieżą - mówi Maria Stalmach- -Krzyworzeka ze Związku Nauczycielstwa Polskiego w Krakowie. Podobnie myślą dyrektorzy szkół z ujemnym wskaźnikiem. Ich zdaniem wynik szkoły to wina uczniów, którzy nie są zupełnie zainteresowani nauką. - U nas chłopcy chcą grać w piłkę, a nie studiować. Mają bardzo dobre wyniki w sporcie i zdarza się, że zaniedbują naukę. To pojedyncze przypadki, ale zaniżają wynik całej szkoły - mówi Mirosław Gilarski, dyrektor Szkoły Mistrzostwa Sportowego.

Nie zgadza się z tym prof. Jerzy Waligóra, prorektor ds. kształcenia Uniwersytetu Pedagogicznego. Jego zdaniem to nie uczniowie są odpowiedzialni za wskaźnik szkoły, ale przede wszystkim kadra.- Jeśli szkoła pracuje właściwie, to wskaźnik EWD nie powinien być ujemny - mówi.

Opublikowanie przez "Dziennik Polski" wskaźników EWD dla gimnazjów wywołało spore zamieszanie. Część dyrektorów szkół z niskim rezultatem uważa, że nie powinno się ich publikować. Popiera ich Elżbieta Lęcznarowicz, była wiceprezydent Krakowa ds. edukacji. - Jestem wrogiem publikowania takich stygmatyzujących rankingów - mówi Elżbieta Lęczna-rowicz.

Według Tadeusza Matusza upowszechnianie danych o poziomie szkół wyjdzie im tylko na dobre. - Jeśli nauczyciele uważają, że wyniki są dla nich krzywdzące - powinno być to dla nich powodem do refleksji nad efektami ich pracy - mówi wiceprezydent Matusz.

Władze miasta nie będą na razie wykorzystywać wskaźnika EWD do likwidacji szkół. Będzie to możliwe dopiero w 2015 roku, jeśli okaże się, że po tym okresie nie udało się poprawić poziomu.

Pełny ranking liceów i techników opublikujemy jutro.

agnieszka,maj@dziennik.krakow.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski