Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ankieterzy zapukają do naszych domów i zapytają, jak podróżujemy

PIOTR TYMCZAK
Fot. Archiwum
Fot. Archiwum
KOMUNIKACJA. W Krakowie i 33 gminach wchodzących w skład obszaru metropolitalnego prowadzone są kompleksowe badania ruchu. Ankieterzy przepytają przez listopad 7 tysięcy losowo wybranych gospodarstw domowych.

Fot. Archiwum

Ostatnie tak duże badania były przeprowadzane 10 lat temu.

Mają one na celu sprawdzenie, jak zmieniły się zachowania komunikacyjne mieszkańców Krakowa i okolicznych gmin. Dzięki ankietom będzie można na nowo stworzyć mapę podróży w Krakowie. - Wyniki dostarczą również podstaw do weryfikacji słuszności dokonywanych zmian w systemie transportowym, a także ustalenia związków pomiędzy zagospodarowaniem przestrzennym i użytkowaniem terenu a wielkością generowanego ruchu - mówi Łukasz Szewczyk, zastępca dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej w krakowskim magistracie.

Dodaje, że ankiety dadzą też odpowiedź, czy potwierdzą się mniejsze badania sprzed trzech lat, które wykazały, że udział komunikacji zbiorowej w ogólnych podróżach w mieście stanowi ponad 60 procent.

Badania przeprowadzają ankieterzy z firmy PBS z Sopotu. Całkowity koszt przedsięwzięcia wyniesie blisko 800 tysięcy złotych. Gmina Kraków wyłoży tylko 15 procent tej kwoty, a reszta pochodzi z dofinansowania unijnego.

Ankieterzy przeprowadzą wywiady w 6 tysiącach losowo wybranych gospodarstw domowych z terenu Krakowa oraz w tysiącu losowo wybranych gospodarstw domowych z terenu strefy podmiejskiej.

Ankieta będzie miała charakter anonimowy. Pytania dotyczyć będą m.in. liczby samochodów przypadających na jedno gospodarstwo domowe. Ankietowani mają też odpowiadać gdzie, w jakim celu, jakim środkiem transportu i ile razy dziennie podróżują. Ponadto respondenci zapytani zostaną o ewentualne motywy rezygnacji z dojazdu do centrum Krakowa samochodem osobowym.

Wywiady w gospodarstwach domowych prowadzone będą do końca listopada, w każdą środę, czwartek i piątek, w godzinach od 16 do 21. W wyjątkowych sytuacjach ankieterzy mogą zapukać do naszych drzwi również w soboty, w godz. od 10 do 21.

Osoby przeprowadzające badania są wyposażone w specjalne identyfikatory.

Kompleksowe Badanie Ruchu ma charakter dobrowolny, jednak przedstawiciele miasta apelują o udział w ankiecie.

- Dzięki uczestnictwu w badaniu mieszkańcy będą mieli realny wpływ na rozwój systemu transportowego w Krakowie i gminach ościennych - zaznacza Łukasz Szewczyk.

Na wyniki badań nie mogą się już doczekać w krakowskim Zarządzie Infrastruktury Komunalnej i Transportu. - To jest podstawowa wiedza, która powinna być aktualizowana co kilka lat. Przydaje się przy planowaniu systemów komunikacyjnych i rozkładów jazdy - mówi Grzegorz Sapoń, wicedyrektor ZIKiT.

Dodaje, że trwają też prace nad taryfą zintegrowaną, czyli stworzeniem wspólnego biletu w komunikacji miejskiej i prywatnej oraz kolejowej w rejonie Krakowa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski