Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Smog dzieli polityków

PAULINA SZYMCZEWSKA
Co do jednego nie ma wątpliwości: politycy zgodnie przyznają, że jakość powietrza w Krakowie jest fatalna i że konieczne są radykalne działania - jak np. wprowadzenie zakazu palenia węglem. Gdy jednak przychodzi do podjęcia konkretnych i - przyznajmy - niepopularnych decyzji, zaczyna się wzajemne przerzucanie odpowiedzialności.

KONTROWERSJE. Władze Krakowa chcą wprowadzenia zakazu palenia węglem, władze województwa boją się podjęcia tak niepopularnej decyzji i odbijają piłeczkę

Można to było zaobserwować podczas wczorajszej sesji Rady Miasta Krakowa. Duża część obrad poświęcona była właśnie problemowi smogu w naszym mieście. Przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego zaprezentowali projekt aktualizacji Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego, który m.in. przewiduje różnego typu działania naprawcze, mające ograniczyć problem smogu.

Czytaj więcej: STOP SMOG >>

- Program w tej chwili jest konsultowany. Uważamy, że jak najbardziej jest on właściwy i dobry - podkreślał Wojciech Kozak, wicemarszałek województwa małopolskiego.

Władze Krakowa nie pozostawiają jednak na tym programie suchej nitki. Twierdzą m.in., że jest on zbyt ostrożny i nie proponuje żadnych nowych rozwiązań.

W opinii prezydenta Krakowa do tego programu - którą na wczorajszej sesji przedstawiła dyrektorka Wydziału Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Ewa Olszowska-Dej - czytamy m.in., że pomimo nieskuteczności dotychczasowych programów i pomimo złego stanu powietrza projekt "nie wprowadza żadnych nowych rozwiązań dających krakowianom nadzieję na czyste powietrze", a przyjęte w nim działania naprawcze przewidują osiągnięcie wymaganych standardów jakości powietrza dopiero w 2023 roku. Nie uwzględniają również grożących Polsce ogromnych kar za naruszanie unijnych norm w tym zakresie.

- Kraków od wielu lat prowadzi działania naprawcze, mimo to zanieczyszczenie powietrza wciąż utrzymuje się na podobnym poziomie. Dlatego aktualizowany obecnie program powinien wprowadzić radykalne rozwiązania - przekonywała wczoraj Ewa Olszowska-Dej.

Te radykalne działania to m.in. wprowadzenie przez Sejmik Województwa Małopolskiego zakazu stosowania paliw stałych, o co wnioskuje prezydent Krakowa.

Wicemarszałek Kozak przyznał jednak wczoraj, że daleki jest od tego, aby powiedzieć twardo: "zakażmy palenia węglem". Zapewnił jednocześnie, że sejmik jest gotowy do podjęcia tejże uchwały, ale najpierw musi być spełniony szereg warunków. To m.in. określenie sposobu realizacji i kontroli zakazu oraz wyznaczenie terminu jego wejścia w życie (i okresu przejściowego).

- Wyjaśnienia wymaga też, w jaki sposób pan prezydent planuje rozwiązać problem zwiększonego obciążenia finansowego najuboższych mieszkańców, którzy będą musieli zrezygnować z węgla. I z jakich źródeł Kraków zamierza zapewnić środki na sfinansowanie wymiany kotłów węglowych - pytał Kozak.

Całą tę dyskusję i przerzucanie się argumentami przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider skomentował cytatem: "Ksiądz wini pana, pan księdza, a nam prostym zewsząd nędza". - Jestem zaniepokojony tym, co tu wyszło - przyznał i dodał: - Będziemy namawiać sejmik, by zakaz palenia węglem został wprowadzony.

Kośmider zaprezentował też przygotowany przez radnych PO Antysmogowy Plan Przyspieszenia, który zakłada m.in. likwidację (w ciągu 5 lat) 10-15 tysięcy palenisk węglowych oraz wprowadzenie dodatków mieszkaniowych na pokrycie części kosztów ogrzewania paliwami ekologicznymi.

- Jeśli chodzi o program ograniczania niskiej emisji, musimy powalczyć o środki zewnętrzne. Prowadzimy na ten temat rozmowy z Wojewódzkim i Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska. Liczymy, że uda nam się zyskać z różnych źródeł od 20 do 60 mln zł rocznie - to 10 razy więcej niż obecnie - dodał Bogusław Kośmider.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski