Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Małopolska zostanie zasypana plastikowymi butelkami

MARCIN WARSZAWSKI
W Krakowie rocznie do ponownego przetworzenia trafia około 2 tys. ton plastikowych opakowań Fot. Marcin Oliva Soto
W Krakowie rocznie do ponownego przetworzenia trafia około 2 tys. ton plastikowych opakowań Fot. Marcin Oliva Soto
Amerykańskie Concord wprowadziło zakaz sprzedaży wody w plastikowych butelkach. To pierwszy taki przypadek w USA. Mimo że w naszym kraju produkuje się ponad 4,5 mld butelek rocznie, władze małopolskich miast sceptycznie podchodzą do pomysłu.

W Krakowie rocznie do ponownego przetworzenia trafia około 2 tys. ton plastikowych opakowań Fot. Marcin Oliva Soto

KONTROWERSJE. W Polsce powtórnie przetwarza się zaledwie 27 proc. plastikowych opakowań. Mimo to wielkie opory budzą propozycje wprowadzenia zakazu ich stosowania.

- Jestem przeciwnikiem wprowadzania takich zakazów. Zdecydowanie lepiej edukować ludzi i uświadamiać, jak ważna jest segregacja śmieci oraz recykling - twierdzi Marek Fryźlewicz, burmistrz Nowego Targu.

Plastikowy precedens

Zakaz wprowadzony w USA obejmuje sprzedaż wody niegazowanej w butelkach o pojemności jednego litra i mniejszej. Za jego nieprzestrzeganie grozi mandat. Jak donosi portal Huffington Post powodem wprowadzenia nowych przepisów jest próba zmniejszenia ilości plastikowych śmieci.

W Polsce, w czasie dyskusji o nowych opłatach za wywóz śmieci, amerykański pomysł wywołał spore kontrowersje.

- Nawoływanie do wprowadzenia takich rozwiązań jest skrajnie nieodpowiedzialne. Nie możemy cofać się do epoki kamienia łupanego w przemyśle spożywczym. Może od razu zakazać wszystkich plastikowych opakowań. Wtedy po wodę i mleko będziemy chodzić z metalowym wiadrem - irytuje się Robert Szyman, dyrektor generalny Polskiego Związku Przetwórców Tworzyw Sztucznych. Jednocześnie zaznacza, że problem nie leży w materiale, z jakiego wykonana jest butelka, ale w ludziach, którzy opornie podchodzą do segregacji śmieci.

- W Belgii, Niemczech, czy Holandii, gdzie recykling dotyczy ponad 90 procent śmieci, nikt nie myśli o tak absurdalnych przepisach - zauważa Robert Szyman.

Słaba segregacja

W Polsce do produkcji opakowań PET zużywa się niemal 150 tys. ton surowca rocznie. Ile z tego ponownie się przetwarza? Odzyskiwanie tworzyw sztucznych w naszym kraju stanowi zaledwie 27 procent , co stawia nas na 20. miejscu w Unii Europejskiej.

W Krakowie ze wszystkich form selektywnej zbiórki odpadów udaje się odzyskać rocznie 2 tys. ton opakowań plastikowych (butelki PET stanowiły około 80 procent).

- Należałoby najpierw sprawdzić czy wprowadzenie ewentualnego zakazu jest zgodne z polskim i europejskim prawem. Nie sądzę jednak, żeby takie rozwiązania trzeba było stosować w naszym mieście - twierdzi Bogusław Kośmider, przewodniczący Rady Miasta Krakowa.

Wątpliwości w kwestii amerykańskich przepisów ma także wiceprezydent Nowego Sącza. - Taki zakaz mógłby rozdrażnić ludzi i zniechęcić ich do segregacji śmieci - zauważa Jerzy Gwiżdż, wiceprezydent Nowego Sącza.

Prosty sposób: kaucja

Wyrzucając plastikowe opakowania zapominamy często, że są one cennym surowcem.

Na przykład po przetworzeniu 35 butelek PET można z nich wyprodukować jedną polarową bluzę. Sposobem na promowanie recyklingu plastiku zdaniem organizatorów akcji "Czyste Tatry" mogłaby być kaucja za opakowania z tworzyw sztucznych.

- Niemal połowę zebranych śmieci z tatrzańskich szlaków stanowiły plastikowe butelki - twierdzi Albin Marciniak, organizator akcji "Czyste Tatry". Sugeruje, że gdyby wprowadzić odpowiednio wysoką kaucję ludzie na pewno zastanowiliby się dwa razy nim wyrzuciliby pieniądze do śmietnika. W ten sposób sprawę rozwiązano m.in. w Niemczech. Kaucja za butelkę plastikową wynosi tam około 25 eurocentów.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski