Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wynalazek dla laryngologii

KATARZYNA KLIMEK-MICHNO
Są miniaturowe - mniejsze od ziarnka ryżu. Wykonane z polimeru, mogą być stosowane w protetyce ucha środkowego. Co ważne, mają działanie bakteriobójcze, dzięki czemu mogą chronić przed stanami zapalnymi.

NAUKA. Naukowcy z AGH stworzyli innowacyjne implanty zastępujące kosteczki słuchowe w uchu

Mowa o implantach laryngologicznych, które zostały opracowane na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH. Wynalazek został już zgłoszony do ochrony patentowej.

- Nasza propozycja to alternatywa dla obecnie dostępnych na rynku rozwiązań - tłumaczy dr inż. Magdalena Ziąbka. - Implanty z kompozytów polimerowych, które stworzyliśmy, są wielofunkcyjne i mają właściwości antybakteryjne, ze względu na obecność nanocząstek srebra. Implanty metaliczne, które są obecnie powszechnie używane, nie mają działania bakteriobójczego, a swoimi właściwościami daleko odbiegają od właściwości naturalnych tkanek. Implanty polimerowe mają nie tylko podobny moduł sprężystości zbliżony do kości, ale także umożliwiają szybszą integrację implantu z kością. Liczymy, że dzięki temu rekonwalescencja pacjentów będzie mogła trwać krócej.

- Materiały, które opracowaliśmy, będą działać jak swego rodzaju bariera przed drobnoustrojami, które mogłyby sprzyjać nawrotom choroby czy stanom zapalnym - dodaje prof. Jan Chłopek.

Implanty spełniają rolę zamienników kosteczek słuchowych występujących w obrębie ucha środkowego, czyli młoteczka, kowadełka lub strzemiączka. Zastosowanie protezy ucha środkowego pozwala na chirurgiczną rekonstrukcję łańcucha kosteczek słuchowych. Ich uszkodzenia skutkują niedosłuchem lub całkowitą utratą słuchu. Upośledzenie słuchu może być też wywołane zapaleniem ucha środkowego, które jest jednym z najczęstszych schorzeń. Do walki z bakteriami, które mogą sprzyjać przewlekłym zapaleniom, zwykle stosuje się antybiotyki. - Dlatego trzeba szukać nowych sposobów zwalczania infekcji, gdyż organizm w pewnym momencie staje się oporny na leki - zaznacza dr inż. Magdalena Ziąbka.

Zdaniem dr Agnieszki Morawskiej z Kliniki Otolaryngologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie implanty proponowane przez naukowców z AGH, dzięki modyfikacji nanosrebrem, mogą stanowić wsparcie dla antybiotykoterapii, a ich zastosowanie ma służyć idei: "lepiej zapobiegać, niż później leczyć". W klinice rocznie przeprowadza się 150-170 operacji na kosteczkach ucha środkowego. W wielu przypadkach wykorzystuje się do rekonstrukcji chrząstkę własną pacjenta, ale zdarza się, że konieczne jest wszczepienie sztucznego implantu. - Wynalazek z AGH mógłby być uzupełnieniem i wzbogaceniem sposobu leczenia, który jest teraz stosowany - mówi dr Agnieszka Morawska.

Projekt prowadzony był w Katedrze Biomateriałów AGH przy współpracy różnych uczelni, m.in. Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach (dr n. med. Anna Mertas i prof. dr hab. n. med. Wojciech Król), Uniwersytetu Jagiellońskiego (dr Elżbieta Menaszek, mgr Maria Żołnierek) oraz Kliniki Otolaryngologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Przeprowadzone zostały już badania in vitro oraz in vivo. Kolejnym krokiem powinny być badania kliniczne. Jeśli uda się zdobyć na nie fundusze i jeśli się powiodą, podjęte zostaną rozmowy z przedstawicielami rynku medycznego na temat wdrożenia wynalazku.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski