Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lekarz dostaje 10 złotych za pacjenta?

DOROTA STEC-FUS
ZDROWIE. Szpital im. Jana Pawła II w Krakowie, jako pierwszy w kraju, rozpoczyna dzisiaj bezpłatną edukację pacjentów. Specjaliści twierdzą bowiem, że brak wiedzy - jak zachować dobre zdrowie - jest powszechny i stanowi istotną przyczynę śmiertelności Polaków.

Pacjent, który trafia do szpitala z zawałem serca, wychodzi z niego z reguły po 4-5 dniach z kartą informacyjną i receptami. I na tym koniec. Najczęściej lekarz nie ma bowiem czasu na wytłumaczenie pacjentowi, jak ma postępować, co jeść, a czego nie, by nie doszło do kolejnego zawału.

W efekcie - ubolewa docent Grzegorz Gajos z Instytutu Kardiologii Collegium Medicum UJ w Szpitalu im. Jana Pawła II w Krakowie - już po kilku miesiącach chory wraca z kolejnym zawałem. A wystarczyłaby profilaktyka i niekłopotliwa zmiana nawyków.

Statystyki są dramatyczne: w Polsce co roku notujemy od 100 do 150 tysięcy zawałów. Leczenie każdego chorego kosztuje około 14 tysięcy złotych.

Problem jest jednak znacznie szerszy. Dr Jerzy Friediger, wiceprezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Krakowie, nie ukrywa, że lekarze często nie mają czasu na rozmowę z pacjentami.

- Wielokrotnie informowaliśmy, że czas wizyt jest zbyt krótki. Lekarze nie mają więc czasu na wyjaśnienie wszystkich zawiłości choroby - podkreśla. - Jednemu pacjentowi wystarczy kilka zdań na temat jego dolegliwości, inny potrzebuje 45-minutowego wykładu. A to jest niemożliwe. Przed gabinetem na ogół kłębi sie tłum pacjentów i każdy z nich musi zostać przyjęty - dodaje.

Niestety, to nie cała prawda. Proszący o niepodawanie nazwiska lekarz z dwoma specjalizacjami, po kilkunastu latach nauki zatrudniony w jednej z krakowskich przychodni, twierdzi, że za przyjęcie jednego pacjenta dostaje... 10 zł.

-Wiem, że mój pracodawca za moją pracę otrzymuje wielokrotnie większą kwotę. Jaką ja mam motywację, by pacjentowi poświęcać więcej uwagi? - pyta.

W ocenie Jerzego Friedigera, inicjatywa Szpitala im. Jana Pawła II - który w edukatorium, zbudowanym na najwyższym poziomie za unijne pieniądze chce edukować pacjentów i ich rodziny - zasługuje na najwyższą pochwałę i naśladowanie.

Dzisiaj odbędą się wykłady z zakresu pediatrii, pulmunologiii, kardiologii i kardiochirurgii. Kolejne szkolenia zaplanowane są na 24 października, 13 listopada, 20 listopada, 11 grudnia i 18 grudnia. To pierwsza tego typu inicjatywa w kraju.

Szczegóły na stronie: www.szpitaljp2.krakow.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski