Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rzadko się leczymy

Redakcja
ZDROWIE. Najczęściej z porad w zakresie ambulatoryjnej opieki lekarskiej korzystają w Małopolsce mieszkańcy Tarnowa, najrzadziej - powiatu dąbrowskiego. To najnowsze dane Urzędu Statystycznego.

Jak podaje Urząd Statystyczny w Krakowie, Małopolanie rzadziej niż mieszkańcy innych województw korzystają z porad lekarskich.

Na jednego Małopolanina przypada średnio 3,8 porad w zakresie ambulatoryjnej opieki zdrowotnej. Rzadziej z wizyt u lekarzy korzystają tylko mieszkańcy województw lubuskiego (3,7 porad rocznie) i mazowieckiego (3,5). Za to więcej niż w kraju mamy personelu medycznego. Na 10 tys. Małopolan przypada 21,7 pracujących lekarzy (w Polsce średnio 20,8), 3,8 dentystów (w kraju - 3,2) oraz 50,1 pielęgniarek (w kraju - 48,4).

W samej Małopolsce najmniej porad lekarskich udzielanych jest w powiecie dąbrowskim (2,8 na mieszkańca w ciągu roku) i nowotarskim (3,1). Rzadko u lekarza pojawiają się także mieszkający na terenie powiatów (wadowickiego i tatrzańskiego (3,3), tarnowskiego i brzeskiego (3,4) oraz nowosądeckiego (3,5).

Najczęściej w gabinetach lekarskich pojawiają się tarnowianie (4,7 porad na osobę w ciągu roku). Dużo porad lekarskich udzielanych jest także w powiatach gorlickim i olkuskim (4,2 rocznie na mieszkańca), oświęcimski i chrzanowskim (4,1) oraz w Krakowie (4,0).

Nie jest zaskoczeniem, że w stolicy regionu działa najwięcej zakładów opieki zdrowotnej (462). Drugi pod tym względem jest powiat krakowski (90), a trzeci - powiat nowosądecki (79). Najmniej jednostek służby zdrowia jest w powiecie dąbrowskim i miechowskim (po 14), choć w tym drugim porady lekarskie udzielane są znacznie częściej (3,9 na mieszkańca rocznie). W Tarnowie, którego mieszkańcy najczęściej korzystają z porad ambulatoryjnych, funkcjonują 42 zakłady opieki zdrowotnej.

W całym województwie są 1403 jednostki służby zdrowia, pracuje w nich 7,2 tys. lekarzy, 1,3 tys. lekarzy dentystów, 16,6 tys. pielęgniarek i 1,9 tys. położnych. Na 10 tys. Małopolan przypadają 43 szpitale łóżka (w kraju - 47), każde z nich jest zajęte przez 263 dni w roku.

Średni pobyt w szpitalu to 6 dni. W Małopolsce na 10 tys. mieszkańców w szpitalu leczyło się 1,9 tys. pacjentów (średnio w Polsce 2,07 tys. na 10 tys. obywateli). Na terenie Małopolski działają 994 apteki, których pracuje ponad 5,2 tys. farmaceutów.

Grzegorz Skowron

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski