Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uważajmy na fałszywych księży i organistów

Redakcja
Fot. Ingimage
Fot. Ingimage
W Krakowie znów pojawili się przebierańcy w sutannach. Fałszywi księża przyjeżdżają pod Wawel zwykle w okresie przedświątecznym. W ub. roku do drzwi plebanii w kilku krakowskich parafiach pukał fałszywy ksiądz z Pragi, oferując, oczywiście za pieniądze, wygłoszenie adwentowych rekolekcji. W tym roku w Krakowie zdemaskowano już kilku fałszywych księży.

Fot. Ingimage

PRZESTĘPCZOŚĆ. W tym roku w Krakowie zdemaskowano już kilku oszustów w sutannach. Proceder nasila się w okresie przedświątecznym.

Krakowska kuria została ostatnio powiadomiona o kilku takich przypadkach. Oszuści odwiedzali parafie, domy zakonne i kościelne instytucje. "Przypominamy księżom proboszczom o konieczności sprawdzania w takich sytuacjach dokumentów kapłańskich przed dopuszczeniem nieznanych księży do sprawowania Eucharystii lub goszczenia ich na plebaniach". Taki komunikat kancelaria kurii rozesłała do wszystkich kapłanów archidiecezji.

W przypadkach, o których mowa wyżej, nie doszło do sytuacji, która wymagałaby zgłoszenia sprawy na policji. Fałszywych księży zdemaskowali prawdziwi duchowni. Gdy okazało się, że nie mają tzw. celebretu ani innego dokumentu kapłańskiego, wyproszono ich za drzwi.

- Celebret to dokument wystawiany księdzu przez jego ordynariusza. Potwierdza, że dany człowiek faktycznie jest kapłanem i ma prawo sprawowania Eucharystii. Jest to jakby legitymacja księdza, którą powinien okazać, udając się do kościoła, w którym nie jest znany, by zostać dopuszczonym do odprawienia mszy św. - wyjaśnia ks. Zdzisław Sochacki, proboszcz wawelski.

Kuria nie ma żadnych formalnych możliwości interweniowania w sprawie człowieka, który udaje księdza. - Może jedynie ostrzegać - wyjaśnia ks. prof. Jan Machniak, kierownik Katedry Teologii Duchowości UPJPII w Krakowie. Podkreśla równocześnie, że osoba, która nie otrzymała święceń, nie ma prawa odprawiać mszy świętej. Taka liturgia jest nieważna.

Interweniować może natomiast policja. Podinspektor Dariusz Nowak, rzecznik małopolskiej policji, mówi, że jeśli ktokolwiek ubiera się w uniform, w tym wypadku sutannę, i podszywa pod księdza, może zostać przez policję wylegitymowany. Oczywiście, sprawę musi zgłosić zwierzchnik konkretnej instytucji kościelnej. - Takiego zgłoszenia na razie z Małopolski nie mamy - wyjaśnia.

Do krakowskiej policji dotarła natomiast informacja o pojawieniu się fałszywego księdza w Łodzi. Na policję zgłosił się tam kapelan hospicjum dla dzieci i poinformował, że na dwóch osiedlach grasował oszust w sutannie. Mężczyzna przedstawiał się jako ksiądz zbierający datki na to właśnie hospicjum. Z kolei na innym osiedlu pojawiły się ulotki informujące o remoncie jednego z kościołów, także z prośbą o datki. Informacja o remoncie była prawdziwa, ale konto należało do osoby prywatnej.

Policjanci ostrzegają, że przed świętami rośnie liczba oszustów podających się za przedstawicieli Kościoła, kościelnych organizacji dobroczynnych, a także nielegalnych sprzedawców opłatków, udających organistów, próbujących naciągnąć wiernych.

Grażyna Starzak

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski