18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z myślą o chorobach cywilizacyjnych

Redakcja
Prof. Stefan Chłopicki (z tyłu) i prof. Karol Musioł, rektor UJ, otwierają laboratorium Fot. Anna Kaczmarz
Prof. Stefan Chłopicki (z tyłu) i prof. Karol Musioł, rektor UJ, otwierają laboratorium Fot. Anna Kaczmarz
Jest to pierwsza tego typu placówka w Polsce i konkurencyjna w Europie. Jej celem jest poszukiwanie nowych sposobów leczenia farmakologicznego chorób cywilizacyjnych.

Prof. Stefan Chłopicki (z tyłu) i prof. Karol Musioł, rektor UJ, otwierają laboratorium Fot. Anna Kaczmarz

LEKI. Wczoraj oficjalnie uruchomiono w Krakowie interdyscyplinarne laboratoria Jagiellońskiego Centrum Rozwoju Leków (JCET)

Nowy ośrodek badawczy stworzono po to, by skutecznie poszukiwał nowych sposobów leczenia farmakologicznego chorób cywilizacyjnych. Celem laboratorium jest również poszukiwanie związków chemicznych i leków, które oddziałują na śródbłonek naczyniowy. Przez najbliższe cztery lata JCET będzie realizowało wspólnie z różnymi jednostkami UJ i innymi 10 ośrodkami badawczymi w Polsce projekt (o wartości 60 mln zł) pod nazwą "Śródbłonek w chorobach cywilizacyjnych".

Dysfunkcja śródbłonka jest cechą charakterystyczną wielu naczyniowych chorób i często prowadzi do miażdżycy. Tak więc odkrycie, jak i czym leczyć śródbłonek naczyniowy i ściany naczyń krwionośnych, może przynieść nieznane dotąd sposoby prewencji i leczenia wielu różnych chorób.

Jeśli uda się zlikwidować dysfunkcję śródbłonka, będzie to pomocne w leczeniu np. miażdżycy, cukrzycy, niewydolności serca, powikłań naczyniowych po operacjach chirurgicznych, nadciśnieniu płucnym, ciężkich chorobach neurodegeneracyjnych, nefropatii cukrzycowej, przerzu-towości nowotworowej czy chorobach zapalnych wątroby.

Poszukiwania będą szły w kierunku stworzenia takich leków, które lecząc chorobę zasadniczą, nie będą powodowały dysfunkcji śródbłonka i ściany naczynia, co z kolei może wywoływać groźne powikłania ze strony układu krążenia.

Łączna kwota inwestycji to 27, 5 mln zł. Środki te w całości pochodzą z funduszy Unii Europejskiej. Laboratoria JCET Uniwersytetu Jagiellońskiego są zlokalizowane w Parku Technologicznym Life Science na kampusie UJ.

Elżbieta Borek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski