Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Generał Franciszek Gągor wzorem dla młodzieży

SUB
Sztandar z wizerunkiem gen. Franciszka Gągora odbiera z rąk przedstawicieli rady rodziców dyrektor Zespołu Szkół w Koniuszowej Jarosław Gliński Fot. Piotr Subik
Sztandar z wizerunkiem gen. Franciszka Gągora odbiera z rąk przedstawicieli rady rodziców dyrektor Zespołu Szkół w Koniuszowej Jarosław Gliński Fot. Piotr Subik
PAMIĘĆ. Imię generała Franciszka Gągora, szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, który zginął w katastrofie smoleńskiej noszą od soboty Szkoła Podstawowa i Gimnazjum w Zespole Szkół w Koniuszowej (pow. nowosądecki).

Sztandar z wizerunkiem gen. Franciszka Gągora odbiera z rąk przedstawicieli rady rodziców dyrektor Zespołu Szkół w Koniuszowej Jarosław Gliński Fot. Piotr Subik

Uroczystość nadania imienia szkołom rozpoczęła msza święta, odprawiona w miejscu, gdzie stała stara szkoła, do której uczęszczał młody Franciszek Gągor. Koncelebrze przewodniczył biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek.

- Był nieprzeciętnie zdolny i nieprzeciętnie pracowity. Siła spokoju, opanowanie, wielka kultura i takt wobec podwładnych. Nade wszystko podnoszono, że był tytanem pracy - mówił o gen. Gągorze bp Józef Guzdek. Zwrócił się też do najmłodszych: - Jest wzorem dla ludzi w mundurach, ale od dziś stanie się patronem waszej szkoły. Będzie was mobilizował, byście pomnażali i wykorzystywali powierzone wam przez Boga talenty.

Biskup poświęcił też sztandar dla Zespołu Szkół, na którego płachcie z jednej strony wyhaftowano wizerunek gen. Gągora, a z drugiej godło Polski i napis "Bóg, Honor, Ojczyzna, Nauka". Sztandar ufundowany przez społeczność wsi przedstawiciele rady rodziców przekazali dyrektorowi Zespołu Szkół Jarosławowi Glińskiemu, a ten oddał go w ręce uczniów.

Wśród licznie zgromadzonych gości znaleźli się m.in. wdowa po generale Lucyna Gągor - z dziećmi Katarzyną i Michałem, ojciec generała Jan Gągor, szef Sztabu Generalnego WP generał Mieczysław Cieniuch, parlamentarzyści, samorządowcy, koledzy generała z czasów młodości. Była też Krystyna Kwiatkowska, wdowa po innej ofierze katastrofy pod Smoleńskiem - dowódcy operacyjnym Sił Zbrojnych RP, gen. Bronisławie Kwiatkowskim.

- Patronem waszej szkoły zostaje człowiek wielki, który pozycję zawdzięczał nie tylko talentowi, ale i ciężkiej pracy. Nie zadowalał się byle czym, poprzeczkę stawiał sobie zawsze wysoko - przypomniała Lucyna Gągor. - Będzie przykładem dla młodzieży nie tylko z Koniuszowej, ale i z całej gminy. Będzie dowodem tego, że mimo trudnego startu można osiągnąć sukces - mówił z kolei wójt gminy Korzenna Leszek Skowron.

W budynku szkoły odsłonięto tablicę poświęconą pamięci gen. Franciszka Gągora oraz otwarto izbę pamięci, w której można zobaczyć m.in. zdjęcia, dokumenty, jego mundur. Oprawę święta stanowiła kompania reprezentacyjna z 5. batalionu dowodzenia w Rząsce oraz orkiestra garnizonowa z Krakowa.

Generał Franciszek Gągor urodził się 8 września 1951 r. w Koniuszowej. W 1969 r. zdał maturę w Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Długosza w Nowym Sączu. Ukończył m.in. Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu, Akademię Obrony Narodowej oraz Akademię Obrony NATO w Rzymie. Poza granicami kraju służył m.in. w Egipcie, na Wzgórzach Golan, w Kuwejcie i Iraku. Od lutego 2006 r. aż do śmierci pod Smoleńskiem w kwietniu 2010 r. był szefem Sztabu Generalnego WP.

(SUB)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski