Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

2009 - "Polska wobec wyzwań cywilizacji XXI wieku"

Redakcja
Prof. Jerzy Buzek
Prof. Jerzy Buzek
PROF. DR HAB. JERZY BUZEK, przewodniczący Parlamentu Europejskiego

Prof. Jerzy Buzek

Konieczne są reformy, jednak reformy nigdy się nie opłacały i nie będą opłacać się politykom, gdyż ich korzyści są zbyt długoterminowe. Mało która reforma prowadzi do sukcesu w czasie 3-4 lat. Dlatego należy położyć przede wszystkim nacisk na edukację społeczeństwa, tak aby coraz więcej osób dostrzegało, iż długoletnia perspektywa jest konieczna i niezbędna do osiągnięcia zadowalających i trwałych efektów. Budując swoją potęgę, Unia Europejska musi przeanalizować sukces Stanów Zjednoczonych Ameryki. Wszechobecna amerykanizacja kultury nie wynika bowiem z jej wyższej nad europejską jakości i wartości, ale z połączenia potęgi militarnej, gospodarczej i politycznej. Trudno jeszcze dziś ocenić, jaka będzie sytuacja USA po wyjściu z obecnego kryzysu, jednak Europa powinna myśleć o własnym rozwoju. Dzisiaj szanse europejskie są ogromne. To jest dla Europy, a także dla Polski, nadzwyczajny moment, który można wykorzystać. Ale musimy pamiętać, że silna gospodarka jest prawdziwym motorem cywilizacyjnego wzrostu i potęgi. Gospodarka oparta na wiedzy, głupcze! - to motto na dziś dla europejskich przywódców.

PROF. DR HAB. JADWIGA STANISZKIS, Uniwersytet Warszawski, Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University w Nowym Sączu

Dzisiejszy kryzys może być szansą. Przede wszystkim unaocznia nam coś, o czym wiedzieliśmy, ale nie zdawaliśmy sobie sprawy, że jest tak silne: uzmysławia, że skończyła się dotychczasowa formuła integracji europejskiej (...) W stu procentach zgadzam się z Hilary Clinton, która w swoim wystąpieniu w Parlamencie Europejskim apelowała: "Nie zmarnujmy tego kryzysu". Kryzys jest dobrą okazją do naruszenia - w imię przeszłości - spetryfikowanych interesów wszystkich grup społecznych, a nawet - do naruszenia dotychczasowej, przestarzałej już, legitymizacji systemu, a także - spacyfikowania klasy średniej, która okazała się nie dość innowacyjna. Kryzys staje się okazją do postawienia na elity nowej generacji - także w sensie znajomości nowych technologii i międzynarodowej mobilności, oraz - okazją do restrukturyzacji i odbudowania pozycji Zachodu wobec Azji.

PROF. DR HAB. KAROL MUSIOŁ, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego

Jeśli przyjęliśmy, że Kraków jest miastem akademickim i że budujemy Kraków, który ma się zajmować nowymi technologiami, najnowszymi technologiami - czy to jest informatyka czy biotechnologia - to musimy również wybrać takie, na które nas stać, a nie na wszystkie nas stać. Nie będziemy się zajmować programem kosmicznym, ale biotechnologią możemy (...) Nie możemy jednak oczekiwać, że sukces przyjdzie łatwo - ale to nastąpi w ciągu najbliższych kilku lat. Najpierw musimy zbudować infrastrukturę, a te środki europejskie, które zostały skierowane na uczelnie, muszą zaprocentować. Pięć do siedmiu lat to jest minimum, w którym Kraków zakręci kołem zamachowym nauki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski