Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matroshka w kosmosie

E
NAUKA. "Promieniowanie i człowiek w kosmosie" - pod takim hasłem odbywało się wczorajsze spotkanie w auli Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie.

Z udziałem naukowców z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) realizowany jest eksperyment o nazwie MATROSHKA.

W styczniu 2004 r. rakieta Progress wyniosła na orbitę Ziemi model ciała ludzkiego (tzw. fantom) wyposażony w dużą liczbę miniaturowych czujników promieniowania - detektorów termoluminescencyjnych. Wewnątrz fantomu umieszczono ich ponad 5 tysięcy (większość została opracowana i wykonana w IFJ). Zakład Fizyki Radiacyjnej i Dozymetrii od wielu lat specjalizuje się w badaniu zjawiska termoluminescencji oraz opracowywaniu nowych rodzajów detektorów i jest w tej dziedzinie jednym z wiodących laboratoriów w świecie. Z tego właśnie powodu został zaproszony do udziału w eksperymencie MATROSHKA.

Jego głównym celem jest określenie rzeczywistego narażenia na promieniowanie kosmiczne astronautów pracujących na orbicie Ziemi.

Pierwszy cykl pomiarowy trwał 1,5 roku. Fantom znajdował się wtedy na zewnątrz stacji ISS, w otwartej przestrzeni kosmicznej. Kolejne trzy cykle - trwające od roku do półtora - realizowane były we wnętrzu stacji kosmicznej. Po każdym cyklu detektory termoluminescencyjne były demontowane i przesyłane na Ziemię, gdzie były w IFJ poddawane badaniu.

Projektem kieruje dr Guenther Reitz z DLR Kolonia, a w IFJ dr Paweł Bilski. Najważniejszym wynikiem uzyskanym jak dotąd w eksperymencie jest stwierdzenie, że wskazania dawkomierzy noszonych przez astronautów zawyżają rzeczywiste narażenie na promieniowanie - w przypadku ekspozycji na zewnątrz pojazdu kosmicznego ponad dwukrotnie.

Specjalnym gościem wczorajszego spotkania był generał Mirosław Hermaszewski, pierwszy polski kosmonauta.

(E)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski