Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kozy mogą uratować Pustynię Błędowską

SYP
ŚRODOWISKO. Wyznaczenie ścieżki przyrodniczej przez Pustynię Błędowską, a także wypas stu kóz, który ma zapobiegać zarastaniu Pustyni, zakłada projekt "Ochrona mozaiki siedlisk przyrodniczych w zlewni rzeki Białej Przemszy" realizowany przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego.

Dwunastokilometrowa ścieżka będzie prowadzić od Klucz do Błędowa południowym skrajem Pustyni Błędowskiej. Szacuje się, że na tym terenie znajdują się siedliska dziewięciu gatunków chronionych zwierząt, w tym bobrów, łosi czy bociana czarnego. Utworzonych zostanie dziewięć przystanków dla turystów z ławkami i tablicami informacyjnymi. Powstaną także trzy wieże obserwacyjne.

W październiku mają się rozpocząć prace nad usunięciem mułu i trzciny z 10 ha terenu tzw. Bagien Błędowskich. Zebrany muł będzie składowany w pryzmach na obrzeżach doliny. Prace mają potrwać do marca przyszłego roku. Zostanie także oczyszczony obecnie wyschnięty tzw. staw Jandy.

W ramach tego samego projektu zostanie odkrzewione i oczyszczone z niewypałów przeszło 56 ha pustyni. Aby piaski nie zarastały ponownie, będzie tam prowadzony wypas stu kóz przez co najmniej 21 dni w roku przez najbliższe pięć lat. - Może to się wydawać dziwne, ale taki wypas owiec i kóz już jest prowadzony na Jurze z dobrym skutkiem. Przykładem może być Góra Zborów - mówi Andrzej Feliksik, miłośnik przyrody i przewodnik PTTK.

Całość ma kosztować 1 mln 499 tys. zł. Większość kosztów pokryje dotacja, jaką Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego otrzymał w ramach unijnego programu operacyjnego "Infrastruktura i środowisko". Zadanie wsparły także Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska. Projekt dofinansowały także symbolicznie samorządy.

Realizacja projektu ma się zakończyć w sierpniu 2012 r. - To bardzo cenna inicjatywa, która pozwoli na bliższe zapoznanie się z bogactwem przyrodniczym tego terenu - podkreśla Jan Książek, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa olkuskiego Starostwa Powiatowego.

(SYP)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski