Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prezenty urodzinowe

Redakcja
Przez te dziesiątki lat Marek Stachowski stał się jednym z najciekawszych polskich kompozytorów schyłku XX wieku. Świadczą o tym choćby liczne nagrody i wyróżnienia przyznawane mu przez międzynarodowe gremia, a przede wszystkim obecność melomanów na koncertach prezentujących jego muzykę. Choć przez lata jego język muzyczny ewoluował, to przecież twórczość Marka Stachowskiego ma pewne cechy stałe. Najlepiej scharakteryzował je przed kilku laty Leszek Polony pisząc, iż "intencje kompozytora sięgają istoty sztuki, jako synonimu piękna, doskonałości, prawdy istnienia".

Z sali koncertowej

Marek Stachowski skończył 65 lat. Trudno mi w to uwierzyć, bo wciąż wydaje mi się, że lata wspólnego śpiewu w chórze Państwowej Średniej Szkoły Muzycznej (przyszły kompozytor był moim starszym! kolegą) to czas nieodległy. Ale słynna szkoła prowadzona niegdyś przez prof. Juliusza Webera dawno opuściła już dom zakonny szarytek przy ul. Warszawskiej, a kolejne pokolenia jej wychowanków, odgrywających ważną rolę w polskim życiu muzycznym, dokładają kolejne cegiełki do jej bogatej legendy.
 O prawdziwości tych słów mogliśmy się przekonać w środę wieczorem, słuchając fragmentów Tria na klarnet, wiolonczelę i fortepian Marka Stachowskiego, otwierających specjalny jubileuszowy koncert przygotowany we Floriance przez Katedrę Kompozycji Akademii Muzycznej w Krakowie, w której kompozytor pełnił przez dwie kadencje funkcje rektorskie. Dzień wcześniej w salach Instytutu Jana Pawła II spotkanie z Jubilatem przygotował i prowadził prezes Oddziału Krakowskiego Związku Kompozytorów Polskich Jerzy Stankiewicz i była to ciekawa rekapitulacja kształtowania się języka i warsztatu kompozytorskiego Marka Stachowskiego na przykładzie jego muzyki kameralnej.
 Na program środowego urodzinowego koncertu, obok wspomnianego już Tria i zagranego na finał utworu Tastar e Canzona, złożyły się muzyczne podarunki. Pospieszyli z nimi przyjaciele kompozytorzy oraz uczniowie Jubilata, a dając "część siebie" - jak zauważył wyraźnie wzruszony adresat tych podarunków - wpletli w swoje kompozycje pewne okolicznościowe elementy. I tak Zbigniew Bujarski w zwiewnych Frutti di Mare (k) przypomniał predylekcje Jubilata do muzyki popularnej, Krystyna Moszumańska-Nazar w utworze Urodziny, urodziny i Wojciech Widłak w Canzonie da augurare odwołali się do znanych toastów urodzinowych, Adam Walaciński w Hieroglifie odniósł się do staroegipskich i śródziemnomorskich zainteresowań Marka Stachowskiego, a gdy rozkoszowaliśmy się ciepłą, delikatną muzyczną aurą, złamał ją nieco jarmarcznym quasi-marszem przypominając, że ze strony poważnego Jubilata intelektualisty zawsze można się spodziewać jakiegoś dowcipu. Marcel Chyrzyński w ForMS nawiązał do wyczuwalnego w twórczości Stachowskiego dualizmu ekspresji, do którego zresztą kompozytor, komentujący każdy prezent, sam się przyznał mówiąc o gwałtowności i liryce swojej muzyki. Liryką przepojona była trzyczęściowa Sérénade mignonne Macieja Negreya. Pięknie i poważnie zabrzmiało Adagio Krzysztofa Pendereckiego, jedyny utwór nie napisany specjalnie na tę uroczystość, ale po raz pierwszy z tej okazji w Polsce wykonany. Mistrz Marka Stachowskiego, obecny na koncercie, publicznie obiecał, że na kolejnych okrągłych urodzinach swego ucznia przyjaciela wystąpi z oryginalnym muzycznym podarunkiem.
 Muzycznym podarunkiem dla Marka Stachowskiego było również wspaniałe wykonawstwo wszystkich utworów. Występujący artyści: Barbara Świątek-Żelazna - flet, Maria Szwajger-Kułakowska i Monika Wilińska-Tarcholik - fortepian, Elżbieta Baklarz - harfa, Andrzej Godek - klarnet, Janusz Pater - akordeon i Dorota Imiełowska - wiolonczela oraz spiritus movens całości koncertu, a także dopełniające go "Jascha Lieberman Trio" w swoje muzyczne poczynania włożyli pełnię kunsztu i całe serca. Marek Stachowski jest tego wart!
  ANNA WOŹNIAKOWSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski