Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzięki długiej i mozolnej pracy uratowano cenne obiekty ze zbiorów krakowskiego Muzeum Etnograficznego

URSZULA WOLAK
Klejenie pisanek przypominało układanie puzzli FOT. ANNA KACZMARZ
Klejenie pisanek przypominało układanie puzzli FOT. ANNA KACZMARZ
SZTUKA. Ponad 166 tys. zagrożonych obiektów (od XVII do początków XX wieku) z Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie poddano konserwacji. Prace trwały od 2011 do 2013 roku.

Klejenie pisanek przypominało układanie puzzli FOT. ANNA KACZMARZ

- Konserwatorzy dołożyli wszelkich starań, by zachować zabytkowe elementy obiektów i dosztukowywali brakujące części w sposób możliwie bliski oryginałowi - mówi Antoni Bartosz, dyrektor Muzeum Etnograficznego.

Wśród unikatowych obiektów - poddanych konserwacji - znalazły się m.in. albumy fotograficzne, rzeźby ludowe, feretrony, obrazy na szkle, stroje i akcesoria obrzędowe; a wśród nich pisanki.

- Sklejanie niektórych wymagało od nas mozolnej pracy, przypominającej układanie puzzli. To zadanie idealne dla spokojnych ludzi, ale też i dla nerwowych, bo mogą się przy tym uspokoić - żartuje Czesława Zamorska-Orwicz, konserwatorka, która własnoręcznie składała rozbite pisanki.

Ogromną cierpliwość musieli też wykazać konserwatorzy pracujący z igłą i nitką przy strojach. - Potrzebne były różnorodne nici, wełny i molina. Często niedostępne już na rynku. Bywało także, że korzystałam z własnych akcesoriów - mówi Janina Prusak, konserwatorka strojów, w tym kaftana krakowskiego. Jej największym problemem nie był jednak brak dostępu do potrzebnych nici, ale metalowych guzików zdobiących kaftan.

- Musiały być gładkie, półpłaskie, bez żadnych zdobień, a o takie było bardzo trudno. Te, które udało nam się wreszcie zdobyć, musieliśmy oddać do galwanizowania, mosiądzowania, by uzyskać przynajmniej w 80 procentach oryginalny wygląd - mówi Janina Prusak. Wszyscy konserwatorzy zgodnie podkreślają, że po skończonej pracy czuli ulgę i satysfakcję.

Uratowane obiekty stanowią bezcenny materiał kulturowy i historyczny. Część z nich będzie pokazywana w salach Muzeum Etnograficznego i wypożyczana do innych placówek. W nawiązaniu do przeprowadzonych prac konserwatorskich muzeum organizuje specjalistyczne warsztaty. Jutro od godz. 18 do 20 dowiemy się m.in., jak przechowywać rodzinne fotografie i jak samemu przyrządzić klej skrobiowy, który nie żółknie i którym bez obaw można np. przykleić archiwalne zdjęcia do kart albumu. Prowadzący podpowie też, jak reperować obiekty wykonane z papieru.

Koszt udziału w warsztatach wynosi 30 zł.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski