Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przychodzi wena do lekarza, czyli Ogólnopolski Konkurs Literacki im. prof. Andrzeja Szczeklika

WACŁAW KRUPIŃSKI
WYDARZENIA. To już II Ogólnopolski Konkurs Literacki im. prof. Andrzeja Szczeklika pod hasłem - "Przychodzi wena do lekarza". Dziś w Warszawie zostaną ogłoszone wyniki.

Konkurs zainicjował w 2011 r. prof. Andrzej Szczeklik, skompletował jury, któremu przewodniczył i miał, wraz z Anną Dymną, poprowadzić konkursową galę.

Śmierć prof. Szczeklika (3 lutego 2012 r.), wybitnego lekarza, który wsławił się książkami "Katharsis", "Kore" oraz wydanym po śmierci tomem "Nieśmiertelność" sprawiła, że konkurs otrzymał jego imię, a ubiegłoroczna gala, 12 kwietnia, w Teatrze Roma, stała się koncertem dedykowanym temu wielkiemu humaniście.

- Dla prof. Szczeklika, który przez 20 lat był naszym duchowym przewodnikiem, kwestie etyki i szczególnej wrażliwości lekarskiej były zawsze niezwykle istotne. Dlatego też przed 6 laty wspólnie wymyśliliśmy cykl "Dylematy etyczne w praktyce lekarskiej", by poruszać rozmaite "gorące" tematy, np. czy lekarz może odmówić pacjentowi pomocy, kiedy może pozwolić choremu umrzeć, jak powinien postąpić, kiedy popełni błąd... W tym roku dotykamy problemu zapewnienia pacjentom opieki duchowej, co w krajach Europy Zachodniej już od dawna ma odzwierciedlenie w praktyce. W Polsce to wciąż, niestety, temat nowy - powiedział nam redaktor naczelny "Medycyny Praktycznej" dr Piotr Gajewski.

Organizatorem adresowanego do lekarzy konkursu jest krakowskie wydawnictwo Medycyna Praktyczna, z którym prof. Szczeklik związany był jako przewodniczący rady naukowej.

Na pierwszy konkurs napłynęły 162 prace, na tegoroczny 174. Podzielone na trzy kategorie - poezja, proza i proza non fiction (pamiętniki, reportaże) oceniane zostały przez jury w składzie: Anna Dymna, Ewa Lipska, Maria Szczeklikowa, Marek Pawlikowski (profesor medycyny, prezes Unii Polskich Lekarzy Pisarzy) i Adam Zagajewski.

Nagrodą jest statuetka przedstawiająca pomnik, który ufundował na cześć swojego pacjenta, Piotra Skrzyneckiego prof. Szczeklik, stawiając go przed kierowaną przez siebie II Kliniką Chorób Wewnętrznych Collegium Medicum UJ. Rzeźba, autorstwa Karola Gąsienicy-Szostaka, przedstawia parę akrobatów - to hołd dla sztuki piwnicznego maga, jak i metafora pracy lekarza, balansującego na granicy życia i śmierci.

Wśród autorów tegorocznych prac dominują interniści (28), pediatrzy (14), stomatolodzy (12), lekarze rodzinni (10), chirurdzy i psychiatrzy (po 9) i neurolodzy (7).

Jakie szanse na nagrodę ma jedyna przedstawicielka Małopolski - Elżbieta Płonka-Półtorak, neurolog z Krakowa, przedstawicielka lekarzy poetów, która znalazła się w gronie 11 laureatów? Podobno duże.

Nagroda literacka zostanie wręczona dziś podczas uroczystej gali w Pałacu Kultury w Warszawie. Gala zakończy VI Sympozjum "Dylematy etyczne w praktyce lekarskiej - czy lekarz powinien zapewniać pacjentom opiekę duchową?". A otworzy sympozjum Anna Dymna, aktorka, prezes Fundacji Mimo Wszystko, autorka telewizyjnych rozmów z ciężko chorymi - "Spotkajmy się". W gali wystąpi również krakowskie trio Kroke.

Partnerem sympozjum jest m.in. Prowincja Zakonu Szpitalnego Bonifratrów, z której inicjatywy powstała pierwsza w Polsce Szkoła Opieki Duszpasterskiej, której przewodzi dr Marek Krobicki, przygotowująca chętnych do pracy wśród chorych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski