18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bruno Schulz droższy niż Chagall

ŁUKASZ GAZUR
"Bianca z ojcem w karocy" sprzedana została za 40 tys. dolarów Fot. Sotheby's
"Bianca z ojcem w karocy" sprzedana została za 40 tys. dolarów Fot. Sotheby's
Już samo pojawienie się dzieł polskiego artysty na aukcjach sztuki w tak prestiżowym miejscu jak Sotheby's, jednym z najsłynniejszych domów aukcyjnych świata, jest wydarzeniem. Chodzi o rysunki Brunona Schulza, artysty żydowskiego pochodzenia, zastrzelonego w Drohobyczu.

"Bianca z ojcem w karocy" sprzedana została za 40 tys. dolarów Fot. Sotheby's

SZTUKA. Artysta, którego aż dwie ważne rocznice obchodzimy w tym roku - 120 lat od daty urodzin i 70 lat od daty jego śmierci - znalazł uznanie na aukcji organizowanej w słynnym domu aukcyjnym Sotheby's

Rysunek "Jakub, Józef i fotograf" trafi do zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie. Pieniądze na zakupy znalazły się w budżecie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Cena wywoławcza wynosiła 7 tys. dolarów, a estymacja, czyli przewidywana cena, mieściła się w przedziale między 15 a 20 tys. dolarów. Ostatecznie dzieło zostało zakupione za 47 tysięcy dolarów.

Pochodzący z 1938 roku "Jakub, Józef i fotograf" to niewielkich rozmiarów (16 x 20,4 cm) rysunek ołówkiem na papierze. Tytuł dzieła wskazuje, że mogła to być ilustracja do tomu opowiadań "Sanatorium pod klepsydrą", wydanego w 1937 roku. Głównym bohaterem tego tekstu jest Józef, będący narratorem, poruszający się w świecie wykreowanym przez swoją wyobraźnię. Świecie przypominającym Drohobycz, rodzinne miasto Schulza. Szkic pochodzi z kolekcji spadkobiercy artysty.

"Jakub, Józef i fotograf" do warszawskiego Muzeum Narodowego trafi w styczniu przyszłego roku, po czym zostanie poddany wnikliwej analizie konserwatorskiej. Od tej oceny zależeć będzie, czy praca zostanie udostępniona szerokiej publiczności.

Na aukcji najdroższa okazała się schulzowska "Scena uliczna". Rysunek sprzedano za 50 tysięcy dolarów, przy czym warto zaznaczyć, że szacowano, iż wylicytowany zostanie za sumę między12 a 18 tys.dolarów.

WNa uwagę zasługuje fakt, że rysunki Schulza sprzedane zostały drożej niż praca na papierze Marca Chagalla, która zmieniła właściciela za niewiele ponad 33 tys. dolarów.

"Jakub, Józef i fotograf" nie będzie pierwszym dziełem Schulza, jakie trafi do zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie. Instytucja jest już w posiadaniu "Xięgi Bałwochwalczej" (zachowało się tylko kilka jej tek, inne znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie, gdzie do 9 stycznia można oglądać je na wystawie w Gmachu Głównym) wraz z dwoma okładkami Schulza, a także jednej z wielu grafik autorstwa artysty. Największa kolekcja jego prac znajduje się w rodzimym Muzeum Literatury w Warszawie, gdzie jest też jedyny prawdopodobnie zachowany obraz olejny artysty.

Bruno Schulz, jeden z najciekawszych pisarzy XX wieku, malarz rysownik i grafik, urodził się w 1892 r. w Drohobyczu, w rodzinie zasymilowanych Żydów. Do wybuchu II wojny światowej pracował jako nauczyciel. 19 listopada 1942 r. został zastrzelony przez Niemca na ulicy. Wiele z jego prac zaginęło.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski