Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chór Polskiego Radia - reaktywacja

AGNIESZKA MALATYŃSKA-STANKIEWICZ
MUZYKA. 24 śpiewaków na stałych kontraktach z ubezpieczeniem, regularne próby średnio cztery razy w tygodniu, zaplanowanych 6 cykli koncertowych - Chór Polskiego Radia od stycznia wznawia działalność. Ale nie pod egidą rozgłośni, lecz Fundacji Rozwoju Sztuki "Sonoris". Pierwszy koncert odbędzie się w lutym.

- Chór Polskiego Radia wraca do gry - mówiła Małgorzata Małaszko, dyrektor II Programu Polskiego Radia. Będzie to eksperyment. Mający blisko 65-letnią historię Chór PR, po likwidacji w strukturach rozgłośni wznawia działalność prowadzony przez powstałą w czerwcu tego roku Fundację "Sonoris". Fundacja, która nie ma doświadczenia w kierowaniu tak poważnym zespołem, otrzymała markę chóru, znaną nie tylko w Polsce, oraz publiczne pieniądze.

- Nie obawiam się tego - mówi Jolanta Wiśniewska, członek zarządu Polskiego Radia SA. - Zaufaliśmy dokumentom i doświadczeniu pani chórmistrz Agnieszki Franków-Żelazny, która obejmuje opiekę artystyczną nad zespołem. Poza tym takie rozwiązanie rekomendowało kolegium artystyczne szefów naszych radiowych zespołów.

Agnieszka Franków-Żelazny zapowiada, że będzie odpowiedzialna za budowanie i rozwój zespołu oraz za jego artystyczny program; aby każda produkcja spełniała wymogi marki. Zapowiada także, iż z pracy w Filharmonii Wrocławskiej nie zrezygnuje, ale przynajmniej raz w tygodniu będzie prowadziła próby w Krakowie. Pod jej nieobecność z zespołem będzie pracowała Izabela Polakowska, także chórmistrzyni z Wrocławia.

Praca z zespołem rozpocznie się od warsztatów. O planach artystycznych zadecyduje jednak wysokość środków, jakie uda się zdobyć fundacji na działalność chóru. Na razie zaplanowanych zostało sześć cykli koncertowych: "Muzyka i wnętrza", "Światowe ośrodki muzyczne", "Circus vitae", "Koncerty jubileuszowe", "Muzyka przywrócona" oraz "Ewolucja stylów". Nie zabraknie też nagrań muzyki polskiej, a także współpracy z orkiestrami, m.in. z Wrocławską Orkiestra Barokową.

Fundacja stara się o dofinansowanie m.in. z Ministerstwa Kultury. Do tej pory otrzymała od Polskiego Radia gwarancję na minimum 500 tys. zł rocznie w zamian za 200 minut nagrań oraz 6 koncertów, w tym dwa z orkiestrą. Starczy to, by początkowo zatrudnić 24 śpiewaków, w wymiarze czasowym po pół etatu. Docelowo zespół ma liczyć blisko 40 osób, w tym 20 śpiewaków z dawnego Chóru PR.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski