Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Studenci nadają rytm

Redakcja
Prof. Ewa Kutryś FOT. MAREK PRZYBYŁOWICZ
Prof. Ewa Kutryś FOT. MAREK PRZYBYŁOWICZ
ROZMOWA. Profesor EWA KUTRYŚ, rektor krakowskiej PWST im. Ludwika Solskiego, przed dzisiejszą inauguracją 67. roku akademickiego

Prof. Ewa Kutryś FOT. MAREK PRZYBYŁOWICZ

- Ilu nowych studentów rozpocznie rok akademicki?

- W sumie będzie to 106 pierwszoroczniaków: w Krakowie - trzydziestu na Wydziale Aktorskim, siedmiu na Wydziale Reżyserii Dramatu; w Bytomiu - 25 na Wydziale Teatru Tańca; w naszej filii we Wrocławiu - 20 na Wydziale Aktorskim, tyle samo na lalkarskim, plus czwórka na reżyserii lalek. Od początku mojej poprzedniej kadencji liczba studentów, traktując ją en bloc, wzrosła w trzech naszych ośrodkach z 380 osób do 500. Ma to związek z wydłużeniem studiów; przyszli aktorzy kształcą się obecnie dziewięć semestrów, reżyserzy - dziesięć.

- To powiedzmy jeszcze, ilu było chętnych.

- W Krakowie aktorami chciało zostać 1345 osób, a reżyserami 104, we Wrocławiu na Wydział Aktorski zgłosiło się 1089 osób, na lalkarski - 344, a na reżyserię teatru lalek - dziesięć. W Bytomiu było 135 kandydatów.

- Co Pani Rektor powie immatrykulowanym w tym roku?

- Że muszą wpaść w tę samą prędkość, którą ma szkoła. A to już jest prędkość i klasa autostrady. To oczywiście jest wyzwanie także dla nas, pedagogów, ale i radość, jeśli widzimy, że to studenci zaczynają nadawać rytm. Oczywiście, byleby nie zaczęli dyktować wszystkich warunków. To studenci zgłaszają, czego im brakuje w programie, co jest im potrzebne...

- A czego im brakuje?

- Na przykład chcą być bardziej przygotowani do pracy w filmie. I takie zajęcia warsztatowe mają - pracy z kamerą, także z przygotowania do castingu. Oni już wiedzą, że do teatru trafią nieliczni.

- Pojawią się jakieś nowości w tym roku akademickim?

- Uruchomiliśmy jako specjalizację reżyserię teatru muzycznego - już jako dzienne studia. To pokłosie naszego projektu sprzed dwóch lat, kierowanego przez profesora Józefa "Żuka" Opalskiego, który sprawił, że siedem osób już pracuje w zawodzie. W tym roku nie było jednak wystarczająco dobrych kandydatów. I nie przyjęliśmy nikogo.

- Parę miesięcy temu, gdy rozmawialiśmy po wybraniu Pani Rektor na drugą kadencję, mówiła Pani, że istotne jest większe zintegrowanie PWST z teatrami.

- I nic się nie zmieniło. Teatr musi być zapleczem dla szkoły. Rozmawiałam już o tym z przyszłym dyrektorem Starego Teatru, Janem Klatą, zresztą naszym wychowankiem. Z satysfakcją widzę, jak do wrocławskiego teatru wchodzą absolwenci reżyserii teatru lalek. Mam nadzieję, że podobnie będzie i w Grotesce. Współpraca z teatrami to niezbywalne uzupełnienie programu studiów.

- A jaki cel wyznacza sobie Pani na najbliższy rok?

- Oddać więcej uprawnień studentom, oczywiście nie w kwestiach decyzyjnych. Obserwuję to choćby na przykładzie naszych sąsiadów w Pradze i Brnie, gdzie szkoły teatralne są zintegrowane z akademią muzyczną oraz akademią sztuk pięknych. Tam studenci zajmują się organizacją festiwali, pokazów. Nie uczelnia. U nas to na razie raczkuje. Na przykład studiujący aktorstwo zbierają fundusze na realizację swego dodatkowego dyplomu. My im dajemy na jeden spektakl, a potem oni organizują środki na kolejny.
- To doświadczenie przyda się części z nich bez wątpienia. Dzisiaj artysta musi być często i menedżerem.

- I dlatego to takie istotne. Chętnie oddam im pole jeszcze większego manewru.

- Tradycją otwarcia roku akademickiego jest wykład inauguracyjny. Kto go wygłosi w Krakowie?

- Profesor Jerzy Trela, który opowie o swoich Konradach, o tym, jak do tych ról dochodził, o swoim mistrzu Konradzie Swinarskim. Pokazał mi ten wykład, to piękny tekst. Wiem, że wysłucha go minister Bogdan Zdrojewski, który zapowiedział swą obecność. Cieszę się także z inauguracji we Wrocławiu, gdzie zajęcia odbywają się już w nowym, pięknym i obszernym, liczącym 10 tysięcy metrów kwadratowych, budynku, którym to miasto się chlubi. Gościem wrocławskiej inauguracji uczelni artystycznych będzie pan prezydent RP Bronisław Komorowski. To dla nas wielka radość i zaszczyt.

Rozmawiał: Wacław Krupiński

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski