Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dom Literatury - kulturalna sól na Zabłociu

Redakcja
INWESTYCJE. Interaktywne wystawy poświęcone literackiej spuściźnie noblistów - Wisławy Szymborskiej i Czesława Miłosza czy Stanisława Lema mogą znaleźć swoje miejsce w byłym składzie solnym z XVIII wieku w Krakowie (ul. Na Zjeździe 8).

Wszystko wskazuje bowiem na to, że tam właśnie powstanie inwestycja kulturalna zwana na razie "Domem Literatury". Takie plany mają Urząd Miasta Krakowa i Instytut Książki we współpracy z Krakowskim Biurem Festiwalowym.

- Ta prestiżowa lokalizacja, łącząca dwie krakowskie dzielnice - Kazimierz i Podgórze - została zaproponowana przez prezydenta Majchrowskiego do dyskusji z ministrem kultury - mówi Robert Piaskowski, koordynujący projekt w Krakowskim Biurze Festiwalowym. - To miejsce ma potężny ładunek symboliczny. Dlatego w przeszłości przeładowywano sól z kopalni soli w Wieliczce. W przyszłości miejsce to może eksportować w świat najważniejsze literackie dokonania rodzimych twórców - twierdzi Piaskowski.

Projekt "Domu Literatury" znajduje się wciąż w fazie planowania. Jeszcze nie zapadły decyzje dotyczące rozpoczęcia ewentualnej inwestycji. - Z całą pewnością nie myślimy o tradycyjnym literackim muzeum. Spuścizną po wielkich autorach zajmują się przecież wyspecjalizowane w kraju jednostki badawcze. Myślimy raczej o ogromnym Instytucie Książki, interaktywnej przestrzeni pełnej dzieł, z dostępem do tłumaczeń literatury polskiej na języki świata, ale także o nowoczesnym centrum promocji literatury, aktywnym i tętniącym życiem - opowiada Robert Piaskowski.

W "Domu..." nie zabraknie też sali audytoryjno-konferencyjnej mieszczącej około 300 osób, w której odbywać będą się wydarzenia literackie. - W planach jest także stworzenie sal wystawienniczych, gdzie możliwa będzie m.in. rekonstrukcja gabinetów pracy najsłynniejszych krakowskich twórców: być może Wisławy Szymborskiej czy Czesława Miłosza - twierdzi Piaskowski.

Na razie pomysł projektu został wstępnie przedstawiony ministrowi kultury Bogdanowi Zdrojewskiemu, który, jak mówi Magdalena Sroka - zastępca prezydenta Krakowa ds. kultury i promocji miasta - odniósł się do niego z wielkim zainteresowaniem. Jeśli realizacja projektu przebiegać będzie zgodnie z planem, "Dom Literatury" powinien zostać otwarty dla zwiedzających w 2017 lub 2018 roku.

Jak dokładnie będzie wyglądał budynek "Domu Literatury"? O tym przekonamy się dopiero po rozstrzygnięciu konkursu na architektoniczny projekt inwestycji.

- XVIII-wieczny skład solny zostanie przystosowany do pełnienia nowych funkcji. We wstępnych założeniach realizacyjnych znajduje się m.in. dobudowanie oszczędnej, ale atrakcyjnej bryły w kształcie sześcianu, w której miałoby się mieścić interaktywne centrum konferencyjne - informuje Piaskowski.

Urszula Wolak

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski