Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tu każdy będzie mógł zostać aktorem

Redakcja
Tu teatr spotka się z publicznością i... multimediami! FOT. BIURO PROJEKTOWE PKZ ARKONA
Tu teatr spotka się z publicznością i... multimediami! FOT. BIURO PROJEKTOWE PKZ ARKONA
W tym właśnie miejscu teatr spotka się z publicznością i... multimediami. Specjalnie dla Was spojrzeliśmy za kulisy Muzeum Teatralnego, oddziału Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, gdzie czeka nas zabawa w scenę.

Tu teatr spotka się z publicznością i... multimediami! FOT. BIURO PROJEKTOWE PKZ ARKONA

MUZEUM. Podróż śladami krakowskich scen. W 2015 roku otwarte zostanie odnowione Muzeum Teatralne.

Urokliwy budynek - Dom pod Krzyżem - ma dobre sąsiedztwo - stoi na pl. św. Ducha, nieopodal Teatru im. J. Słowackiego. Kilka dni temu rozstrzygnięto konkurs na aranżację wnętrz, który wygrało Biuro Projektowe PKZ Arkona.

Każda ze znajdujących się tu sal przedstawi jeden z etapów historii teatru w Krakowie. W garderobie zwiedzający poznają więc królestwo XIX-wiecznego aktora. Obok wielkiego lustra i wyrafinowanych strojów będą tam wieńce i biżuteria, które artyści otrzymywali od wielbicieli. Każdy dostanie szansę przeistoczenia się w postać sceniczną. Do dyspozycji będzie miał zestaw do charakteryzacji, peruki i kopie kostiumów ze słynnych krakowskich spektakli, m.in. ważący kilkanaście kilogramów strój z "Bolesława Śmiałego" Wyspiańskiego. Dalej sala Malarnia, a w niej czasy Młodej Polski. Wtedy właśnie swoje miejsce w teatrze zdobywa scenograf. Pomieszczenie ma wyglądać jakby przed chwilą wyszedł z niego artysta tamtej epoki. Na podłodze pozostawił więc pędzle, farby, prospekty i makiety do przedstawień. Kopie dekoracji do "Kordiana" wystawionego w 1899 r. będzie można przestawiać według własnego pomysłu. Zwiedzający zadecydują, np. gdzie umieścić model góry Mont Blanc, miejsca monologu bohatera dramatu Juliusza Słowackiego. Co więcej, w lustrze zobaczycie odbicie wielkich aktorów krakowskich scen!

W sali poświęconej międzywojniu publiczność pozna artystyczne eksperymenty lat 20. i 30. XX wieku. Trafimy też do Jamy Michalikowej, gdzie każdy będzie mógł odegrać skecz rodem z kabaretu Zielony Balonik. A w pomieszczeniu ukazującym dzieje teatru po 1945 r. przejdziemy po podeście, który przetnie widownię podobnie jak w słynnych "Dziadach" w reżyserii Konrada Swinarskiego. Bohaterami tej ekspozycji będą słynni inscenizatorzy, m.in. Jerzy Jarocki, Andrzej Wajda czy Krystian Lupa. W sali obok znajdzie się tylko jeden eksponat — szara peleryna aktora Teatru Rapsodycznego, w którym występował Karol Wojtyła.

Interaktywna wystawa będzie ulokowana w zabytkowym Domu pod Krzyżem na ul. Szpitalnej. Wcześniej mieściła się tam stała ekspozycja o historii teatru krakowskiego.

Jedno z muzealnych pomieszczeń zostanie przerobione na dziewiętnastowieczną scenę z budką suflera i gazowym oświetleniem. Zwiedzających czeka także zabawa urządzeniami tworzącymi odgłos burzy i wiatru.

Łukasz Gazur

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski