10.02.2012

Gdzie zatrzyma się "Dama"?

SZTUKA. Słynne dzieło Leonarda da Vinci wróciło do Krakowa. Na razie pozostanie w Arsenale.

Fot. Archiwum

Najcenniejszy obraz należący do polskich zbiorów wrócił do Krakowa. Dzieło mistrza renesansu pokazywano kolejno na wystawach w Budapeszcie, Warszawie, Madrycie, Berlinie i Londynie, które relacjonowaliśmy na łamach "Dziennika Polskiego".

Na czas zagranicznych podróży "Dama z gronostajem" była objęta gwarancjami rządowymi, jakie stosuje się przy dziełach najwyższej światowej klasy. Także podczas transportu obraz został objęty szczególnymi środkami ostrożności. Dzieło zostało przywiezione do Polski na pokładzie wyczarterowanego samolotu - mówiła wczoraj Katarzyna Bik, rzeczniczka krakowskiego Muzeum Narodowego.

Obraz wylądował w Krakowie w środę wieczorem, ale ze względów konserwatorskich odpoczywał w specjalnej skrzyni. Wczoraj "Damę" wyjęto. Dziś stan dzieła po zagranicznym tournée ocenią konserwatorzy. Przypomnijmy, że to właśnie środowisko protestowało - obok muzealników i historyków sztuki - przeciw tak intensywnemu życiu podróżniczemu słynnego dzieła. Podkreślano, że ryzykiem - poza zmianami warunków klimatycznych - jest przede wszystkim "czynnik ludzki", co podsycały jeszcze doniesienia o akcie wandalizmu, którego ofiarą padła "Adoracja złotego cielca" Nicolasa Poussina. Obraz został umyślnie pomazany czerwoną farbą przez jednego ze zwiedzających.

Co ciekawe, wciąż nie wiadomo, gdzie będzie prezentowana "Dama". Jak twierdzą pracownicy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wciąż trwają dyskusje o pieniądzach dla Muzeum Narodowego w Krakowie, które pozwolą na zaadaptowanie kamienicy Szołayskich na ekspozycję "Skarby Muzeum xx Czartoryskich". Gotowy jest już scenariusz wystawy: w sali z "Damą z gronostajem" pokazane zostałyby renesansowe obrazy włoskich artystów o tematyce mitologicznej oraz wyroby majolikowe.

W kolejnej sali zostanie zaprezentowany wybitny obraz Rembrandta van Rijn "Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem", najcenniejsze, obok "Damy" Leonarda, dzieło światowego malarstwa w zbiorach polskich. Wokół Rembrandta skupione zostaną obrazy flamandzkie i holenderskie: krajobrazy, portrety, sceny rodzajowe i martwe natury. Dodatkową atrakcją tej sali będzie pokaz wyrobów ze złota i srebra. W pozostałych salach zobaczymy też portrety członków rodziny Książąt Czartoryskich: Izabeli Czartoryskiej, jej męża Adama Kazimierza Czartoryskiego, syna Adama - Jerzego Czartoryskiego, który zakupił we Włoszech obraz Leonarda da Vinci, oraz wnuka Władysława Czartoryskiego, który w roku 1876 otworzył Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie.

Zaprezentowane będą, obok wspomnianych wcześniej, również inne przykłady cennych dzieł sztuki europejskiej i orientalnej z kolekcji Muzeum Czartoryskich: obrazy, miniatury, iluminowane rękopisy, rzeźby, wyroby rzemiosła artystycznego, militaria, pamiątki po sławnych ludziach różnych czasów oraz te pochodzące ze Świątyni Sybilli i Domu Gotyckiego w Puławach, gdzie zostało założone na początku XIX wieku pierwsze w Polsce muzeum.

W związku z brakiem środków finansowych "Dama" na razie wyląduje w Arsenale, gdzie będzie czekać na rozstrzygnięcie. Dzisiaj odbędzie się przegląd konserwatorski, na którym obecny będzie minister Bogdan Zdrojewski. Niewykluczone, że ogłosi przyznanie muzeum pieniędzy na zaadaptowanie kamienicy Szołayskich na potrzeby pokazu skarbów z kolekcji Czartoryskich.

Łukasz Gazur

lukasz.gazur@dziennik.krakow.pl

Portal „Dziennik Polski” wraz ze wszystkimi treściami będącymi jego elementami składowymi - w szczególności internetowe wydanie „Dziennika Polskiego” i treści będące jego elementami składowymi - podlegają ochronie prawnej na podstawie międzynarodowego i polskiego prawa autorskiego. Jakiekolwiek korzystanie z utworów, o których mowa powyżej, przekraczające dozwolony użytek osobisty (uregulowany w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych) wymaga wyraźnej zgody Wydawcy - POLSKAPRESSE Sp. z o.o., które z tytułu praw autorskich jest podmiotem uprawnionym do wydania takiej zgody.



Waszym zdaniem

pucio
2012-02-10 10:20:52

Ale jak by ktoś namalował babę z doniczką, to by dopiero była atrakcja!!!

Odpowiedz »

wacio
2012-02-10 09:54:57

A moim zdaniem ludziom bije na dekiel.

Odpowiedz »

wacio
2012-02-10 09:07:16

E tam lepsza by była dama ze świczką!

Odpowiedz »

Dodaj komentarz