Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przełom w Krakowie!

Redakcja
Shlomo Mintz doskonale zna Kraków. Grał tu trzykrotnie. Fot. Anna Kaczmarz
Shlomo Mintz doskonale zna Kraków. Grał tu trzykrotnie. Fot. Anna Kaczmarz
Być może już od jutra nikt nie będzie mógł powiedzieć, że w Krakowie ogarniętym kryzysem nic pozytywnego nie może się zdarzyć. Bo oto Shlomo Mintz, skrzypek i altowiolista ekstraklasy światowej, a także doskonały dyrygent, może zostać szefem Capelli Cracoviensis! Artysta przyjechał do Krakowa i dziś spotyka się w tej sprawie z prezydentem miasta Jackiem Majchrowskim.

Shlomo Mintz doskonale zna Kraków. Grał tu trzykrotnie. Fot. Anna Kaczmarz

MUZYKA. Shlomo Mintz, skrzypek i altowiolista ekstraklasy światowej, może zostać szefem Capelli Cracoviensis

Wiele wskazuje na to, że trwający od miesięcy konflikt w CC może mieć dobre zakończenie. Środowisko muzyczne o niczym innym nie mówi, jak o świetlanej przyszłości zespołu pod wodzą wielkiego mistrza. Fora internetowe aż puchną od komentarzy. Polskie i zagraniczne autorytety muzyczne z nadzieją obserwują Kraków. Teraz sporo zależy od dzisiejszego spotkania i od decyzji prezydenta.

- To wielkie wydarzenie, bo ważne jest, aby wybitny artysta mógł objąć kierownictwo zespołu. Shlomo Mintz to wielkie nazwisko - mówi Wojciech Kilar. - Widziałem w telewizji, jak polskie orkiestry zagrały dla Capelli Cracoviensis. Przyszedł czas, że muzycy zaczęli mówić jednym głosem. I dobrze. Podzielam podniecenie środowiska krakowskiego. Na razie nie pozostaje mi nic innego, jak trzymać kciuki. Życzę pięknego finału!

- Shlomo Mintz to jeden z czołowych skrzypków świata, który rozpoczynał karierę w latach 70. - mówi Krzysztof Penderecki.

- To doskonały muzyk, wspaniały skrzypek, błyskotliwy człowiek. Wiele razy z nim występowałem. Dyrygowałem także na jego zaproszenie w jego orkiestrze. Zajmuje się on teraz bardziej dyrygowaniem, niż grą na skrzypcach i robi to bardzo dobrze - tłumaczy Antoni Wit, dyrygent, dyrektor Filharmonii Narodowej w Warszawie. - Postawienie go na czele Capelli Cracoviensis byłoby bardzo interesującym rozwiązaniem w życiu kulturalnym Krakowa.

Polskie środowisko muzyczne nie ma złudzeń, że niebawem może rozpocząć się wspaniały rejs CC po całym świecie pod wodzą kapitana wielkiej estrady Shlomo Mintza. Wygląda na to, że ten uznany artysta zainteresowany jest pracą dla Krakowa, budowaniem zespołu, wytyczeniem orkiestrze nowej drogi, która będzie wiodła przez słynne sale koncertowe.

- Nie wiem, jakim dyrektorem mógłby być Shlomo Mintz. Nie znam jego talentów organizacyjnych. Ale wiem, że jeżeli obejmie Capellę Cracoviensis będzie to dla niego wielkie wyzwanie. Najważniejsze jest, aby nas pokochał, a my jego - mówi Kaja Danczowska, skrzypaczka. - To wielki wirtuoz, wielkie nazwisko. 20 lat temu wszyscy skrzypkowie modlili się do Shlomo Minza. Z wielką radością będę biegać na jego wszystkie koncerty.

- Nie znam jego możliwości jako dyrektora zespołu. Zobaczymy - mówi Ida Haendel, polska skrzypaczka mieszkająca w USA. - Jednak jako o skrzypku i muzyku mam o Shlomo Mintzu jak najlepsze zdanie.

- Shlomo Mintz jest bardzo dobrym skrzypkiem. Występowaliśmy wspólnie wiele razy - podkreśla Jerzy Maksymiuk, dyrygent i kompozytor.

- Wielka sprawa, że taki muzyk, doskonały wirtuoz skrzypiec, mógłby objąć Capellę Cracoviensis. On nadaje się do tej roboty, jest autorytetem w swojej dziedzinie, a muzycy potrzebują autorytetów - mówi Jan Krenz, dyrygent. - Zdobycie tak doskonałego artysty dla polskiej kultury jest dużą sprawą.

Shlomo Mintz jest postacią niezwykłą. Ten artysta urodzony w Moskwie, absolwent słynnej Julliard School w Nowym Jorku, rozpoczął wielką karierę w wieku 11 lat. Zadebiutował wówczas z Izraelską Orkiestrą Filharmoniczną, zaś mając 16 lat zagrał po raz pierwszy w słynnej w Carnegie Hall.
Od lat artysta zajmuje się także dyrygowaniem. Prowadził Izraelską Orkiestrę Kameralną, był związany także m.in. z zespołami symfonicznymi w Maastricht i Zagrzebiu.

Trzy lata temu w wywiadzie dla "Dziennika Polskiego" artysta pytany, która rola - skrzypka czy dyrygenta - jest mu bliższa, mówił: "Nie jest dla mnie istotne, w której występuję roli. Dla mnie najważniejsza jest miłość do muzyki. I w każdej postaci chcę ją przekazać publiczności.(...) Zacząłem od skrzypiec i one do dziś dominują w moim życiu. Proporcje pomiędzy wiolinistyką a dyrygenturą można ocenić na siedemdziesiąt do trzydziestu. (...) Jednak coraz częściej się zdarza, że zapraszają mnie, jako dyrygenta".

- Shlomo Mintz byłby znakomitym nabytkiem dla Krakowa. Jeżeliby się udało, to tylko pogratulować i czekać na wyniki; dać czas na zaadaptowanie się do nowej sytuacji, do pokazania swoich umiejętności i swojego doświadczenia. Nazwisko Shlomo Mintza gwarantuje wysoką jakość pod każdym względem. Zobaczymy. Sądzę, że to bardzo dobry pomysł - mówi Tadeusz Strugała, dyrygent.

Shlomo Mintz doskonale zna Kraków. Był tu kilka razy prywatnie, zdążył poznać uroki miasta i zauważyć w ostatnich latach jego kolosalną zmianę na lepsze. W Krakowie artysta grał trzy razy. Po raz pierwszy dwadzieścia kilka lat temu wraz z Orkiestrą Kameralną z Izraela. po raz drugi zagrał w ramach Festiwalu Beethovenowskiego, zaś po raz ostatni wystąpił w Krakowie przed trzema laty. Wówczas - w podwójnej roli skrzypka i dyrygenta - wykonał wraz z Capellą Cracoviensis utwory Mendelssohna.

- Pozyskanie tak wielkiego skrzypka dla Krakowa jest wartością nie do przecenienia. Nie tylko dla Capelli Cracoviensis, ale dla całego naszego muzycznego środowiska, dla Akademii Muzycznej, dla młodych, czyli dla naszej muzycznej przyszłości. Mamy nadzieję, że prezydent Jacek Majchrowski wykorzysta tak wielką szansę dla Krakowa - mówi Maciej Czepielowski, koncertmistrz CC.

Jednocześnie muzycy i związkowcy CC zapowiadają, że gdy na czele zespołu stanie Shlomo Mintz, skończą się waśnie w orkiestrze, muzycy podporządkują się zasadom narzuconym przez nowego dyrektora i będą pracować z wielkim zapałem, by Capella Cracoviensis stała się eksportowym zespołem Krakowa.

Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski