Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mit Galicji

AN
Fot. Alicja Fałek
Fot. Alicja Fałek
SZTUKA. W galerii BWA Sokół w Nowym Sączu otwarto wczoraj wystawę inaugurującą cykl międzynarodowych prezentacji pod wspólnym tytułem "Galicja. Topografie mitu".

Fot. Alicja Fałek

Całość projektu obejmie 5 wystaw przygotowywanych przez tyluż wybitnych kuratorów, z udziałem artystów z krajów, które wchodziły kiedyś w skład monarchii austro-węgierskiej. Mit Galicji opowiadany jest językiem sztuki współczesnej, co nie wyklucza odwoływania się do wcześniejszych pokoleń.

- Nowy Sącz jest przykładem typowego, wielonarodowego oraz wielokulturowego miasta w cesarstwie Austro- -Węgier. Ten kontekst w znaczący sposób wpłynął na jego tożsamość, kształt, rozwój i jest odczuwalny również dziś, mimo że od czasów cesarstwa minęło 100 lat - mówią organizatorzy.

Pierwszą prezentację, opatrzoną tytułem "Pasja ornitologa", przygotował Adam Budak (na fotografii), kurator w Kunsthaus Graz w Austrii. Ideą stało się opowiadanie Bruno Schulza "Ptaki". Do udziału zaprosił artystów współczesnych: Nevin Aladag (Turczynka od dzieciństwa mieszka w Niemczech), Josefa Daberinga (Austria), Andreasa Fogarasiego (Austria), Assafa Grubera (Izrael), Vlatkę Horvat (Chorwatka, mieszka w Wielkiej Brytanii), Franza Kapfera (Austria), Aleksandra Komorowa (Białorusin, mieszka w Rotterdamie i Berlinie), Svatopluka Mykitę (Słowacja), Paulinę Ołowską (Polska), Agnieszkę Polską (Polska), Sofie Torsen (Dunka, mieszka w Wiedniu), kolektyw Slavs and Tatars oraz jeden obraz Marii Ritter (1899-1976), z pięknie geometryzowanym ptasim motywem. Ptaki są ideą, znakiem, metaforą obecną w pracach artystów i - w znacznym stopniu - w ich życiorysach. Wypowiadają się instalacjami, filmami wideo, rzeźbami, rysunkami, grafikami. Z tych wszystkich elementów powstała wystawa - instalacja, w której negocjują z sobą rzeczywistość, historia i fikcja, do dyskursu włącza się nuta nostalgii.

Tego się nie opowiada. To trzeba zobaczyć. (AN)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski