18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

O polskiej kulturze ma być głośno. I o Krakowie też.

Redakcja
Prace Jakuba Ziółkowskiego będzie można obejrzeć w Palais des Beaux-Arts w Brukseli. Na zdjęciu: "Wielka bitwa pod stołem", 2006. Fot. Zabludowicz Collection, Londyn
Prace Jakuba Ziółkowskiego będzie można obejrzeć w Palais des Beaux-Arts w Brukseli. Na zdjęciu: "Wielka bitwa pod stołem", 2006. Fot. Zabludowicz Collection, Londyn
Prezentacja polskich artystów w czasie prezydencji naszego kraju w Unii Europejskiej, przygotowywana pod egidą Instytutu Adama Mickiewicza, to ponad tysiąc wydarzeń muzycznych, teatralnych czy wystawienniczych w różnych miastach Polski i świata. O polskiej kulturze ma być głośno. I o Krakowie też.

Prace Jakuba Ziółkowskiego będzie można obejrzeć w Palais des Beaux-Arts w Brukseli. Na zdjęciu: "Wielka bitwa pod stołem", 2006. Fot. Zabludowicz Collection, Londyn

UNIA EUROPEJSKA. Wielka kampania promocyjna

Programowi zagranicznemu, nad którym czuwa Instytut Adama Mickiewicza, patronują: Czesław Miłosz, Stanisław Lem i Karol Szymanowski.

Poezje Miłosza w przekładach i w interpretacji wielkich aktorów, m.in. José Luisa Gómeza czy Gerarda Depardieu, znajdą się na specjalnym audiobooku, który będzie dołączany do najważniejszych europejskich gazet. Na podstawie twórczości Lema powstanie komiks i spektakl plenerowy. Pisarze będą siłą rzeczy także wizytówką Krakowa - obaj związali swoje życie ze stolicą Małopolski.

Ale to nie wszystko. Kraków znakomicie zaprezentuje się także w sztukach wizualnych. Wystarczy wspomnieć, że w Pałacu Królewskim w Madrycie otwarta zostanie wystawa "Złote czasy Rzeczpospolitej", przygotowywana przez Muzeum Narodowe w Krakowie. Przez rzemiosło i sztukę z czasów przedrozbiorowych pokazane zostaną zawiłe koleje polskiej historii, a przede wszystkim źródła zanurzonej w sarmatyzmie mentalności ludzi znad Wisły.

Czeka nas również wystawa "Potęga wyobraźni" w Palais des Beaux-Arts w Brukseli. To ma być opowieść o Polsce, która po opresji zaborów i komunistycznego reżimu zbudowała na gruzach historii swą tożsamość. Obrazować ją będę prace tak znanych artystów, jak Mirosław Bałka, Monika Sosnowska, Wilhelm Sasnal, a także m.in. mniej znanego, lecz bardzo interesującego Jakuba Ziółkowskiego.

A skoro o Sasnalu mowa, warto zwrócić uwagę na monograficzną prezentację jego prac w Whitechapel Gallery w Londynie, jednej z najważniejszych galerii na świecie.

Dodać wypada jeszcze ekspozycję "Polska-Niemcy. 1000 lat" w berlińskim Martin-Gropius-Bau, którą przygotowuje polska kuratorka Anda Rottenberg. Tu także spotkamy krakowski akcent - prawdopodobnie pojawi się... pusta rama po zaginionym w czasie II wojny światowej "Portrecie młodzieńca" Rafaela Santi, prezentowana na co dzień w krakowskim Muzeum XX Czartoryskich.

IAM przygotowuje na prezydencję także cykl filmów dokumentalnych "Przewodnik do Polaków", które pokażą z nowej, nieoczekiwanej strony życie w PRL-u. Oprócz znanego już filmu "Beats of Freedom", o fenomenie muzyki rockowej, będą to m.in. "Toys" - o zabawie i zabawkach z czasów komunistycznych, czy "Political Dress" - rzecz o podziemnej modzie.

Interesująco zapowiada się akcja układania w przestrzeni publicznej wielkich, patchworkowych puzzli, które polska projektantka Monika Jakubiak uszyje wraz z mieszkańcami dwunastu miast świata. Mają one utworzyć hasło kulturalnej prezydencji: I, CULTURE - JA, KULTURA. Pierwsza odsłona projektu w maju, podczas Nocy Muzeów w Warszawie. Wszystkie kolejne elementy układanki będziemy mogli zobaczyć w internecie.

ŁUKASZ GAZUR

1 lipca całodniowe widowisko muzyczne

W czwartek w Sejmie Mikołaj Dowgielewicz, minister ds. europejskich, i Monika Smoleń, wiceminister kultury, zdawali relację z przygotowań do kulturalnej prezydencji.

- Polska prezydencja to największa kampania promocyjna Polski od 1989 r. Wydarzenia związane z polską kulturą, polityką, kierunkami polskiej polityki zagranicznej zorganizowało 159 polskich placówek na świecie, w tym 21 w Polsce - mówił Dowgielewicz podczas posiedzenia sejmowych Komisji ds. Unii Europejskich oraz Kultury i Środków Przekazu.
1 lipca w Warszawie, podczas inauguracji przewodnictwa Polski w Radzie UE, zaplanowano całodniowe widowisko muzyczne, które rozegra się na czterech specjalnie przygotowanych scenach. 1 lipca też w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej odbędzie się premiera opery "Król Roger". Inscenizacji dzieła Karola Szymanowskiego podjął się reżyser operowy David Pountney. Od lipca do grudnia w 10 stolicach na całym świecie odbędzie się prawie 400 imprez.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski