Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zaczęło się w Krakowie

AN
JUBILEUSZ. Związek Polskich Artystów Plastyków, najstarsze i najliczniejsze w Europie stowarzyszenie twórców sztuk wizualnych, obchodzi 100-lecie. Obchody zaplanowane na cały rok, zainaugurowane zostaną jutro w Krakowie.

Związek, którego ideą było skupienie artystów ze wszystkich zaborów, na jakie podzielona była wówczas Polska, powstał w 1911 r. w Krakowie. 20 marca 1911 r. Związek Powszechny Artystów Polskich został oficjalnie zarejestrowany przez Cesarsko-Królewską Dyrekcję Policji.

Obecnie ZPAP w 22 okręgach skupia ok. 7 tys. profesjonalnych twórców: malarzy, rzeźbiarzy, grafików, projektantów. Krakowski Okręg ZPAP, z ok. tysiącem zrzeszonych w nim artystów, jest pod względem liczebności drugim, po warszawskim.

Najstarszą galerią związkową jest krakowski Pryzmat usytuowany w otwartym w 1934 r. Domu Plastyków, zaprojektowanym przez Adolfa Szyszko-Bohusza, wybudowanym ze składek środowiska. Z nieistniejącą dziś sceną w Domu Plastyka związane są eksperymenty teatralne Tytusa Czyżewskiego, Międzywojenny Teatr Artystów Cricot i początki powojennego Cricot 2 Tadeusza Kantora. Przy Związku w Krakowie działa jedyna w Polsce pracownia graficzna. W latach 90. staraniem ZPAP powstał przy ul. Helclów Dom Artysty Seniora o dwóch oddziałach; obecnie trwają starania o trzeci. Związek w Krakowie przyznaje własną doroczną nagrodę artystyczną. Jest organizatorem m.in. międzynarodowych festiwali tkaniny artystycznej "Struktury powiązań".

Uroczystości jubileuszowe rozpoczną się jutro w Krakowie z udziałem reprezentacji z całej Polski. Zaplanowano szereg wystaw, z których największa będzie miała otwarcie w Brukseli, a następnie odwiedzi inne stolice europejskie.

(AN)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski