Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Żywot Dunaja", czyli rozumna miłość

ML
Prof. Bogusław Dunaj: - Trzeba mieć odrobinę szaleństwa i dużo, dużo pracować! Fot. Anna Kaczmarz
Prof. Bogusław Dunaj: - Trzeba mieć odrobinę szaleństwa i dużo, dużo pracować! Fot. Anna Kaczmarz
JUBILEUSZ. Dawno w dostojnej auli Collegium Maius UJ nie było tak... wesoło i dowcipnie. To środowisko polonistów, nie tylko krakowskich, zorganizowało "Uroczyste spotkanie z okazji jubileuszu naukowego prof. dr. hab. Bogusława Dunaja".

Prof. Bogusław Dunaj: - Trzeba mieć odrobinę szaleństwa i dużo, dużo pracować! Fot. Anna Kaczmarz

Profesor Dunaj (ur. 1940) - wybitny językoznawca, szef Katedry Historii Języka i Dialektologii, ma w swym dorobku naukowym ponad 200 publikacji, był m.in. redaktorem naukowym i współautorem wielu słowników, z kilkakrotnie wznawianym "Współczesnym Słownikiem Języka Polskiego" na czele. Wypromował 170 magistrów oraz 17 doktorów, spośród których sześciu jest już profesorami tytularnymi, co zdaniem prof. Jacka Popiela stanowi rekord krajowy. Jako przewodniczący Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego "krzewi rozumną miłość języka polskiego" (cel statutowy towarzystwa); rozumną miłością darzy jednak nie tylko polszczyznę-ojczyznę, lecz świat cały, a w szczególności wiele roczników studentów, dla których był i jest mistrzem i autorytetem. Wymagającym, surowym, ale zarazem... dobrotliwym. Jak on to robi? To "miłość rozumna" właśnie.

Było wesoło - składano życzenia najczystszą góralszczyzną, wygłoszono w staropolskiej mowie wiązanej "Żywot Dunaja", przeegzaminowano profesora m.in. z dziejów naukowych obozów dialektologicznych, które organizował od lat ("Co Gawron miał schowane na górnej półce?" - "Noo... butelkę wódki" - bezbłędnie odparł jubilat). Ale było i bardzo serio - gdy profesor, odpowiadając na kolejne pytanie: "Jaka jest recepta na udane życie naukowe" powiedział po prostu: - Trzeba być dociekliwym, mieć odrobinę szaleństwa i dużo, dużo pracować!

Na koniec wręczono jubilatowi specjalną księgę "Symbolae Grammaticae in Honorem Boguslai Dunaj" - z życzeniami dalszej twórczej pracy naukowej.

(ML)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski