Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Biuro Interwencji Onkologicznej wspomaga diagnostykę

Redakcja
ZDROWIE. Poznańska fundacja "Ludzie dla Ludzi" uruchomiła Biuro Interwencji Onkologicznej - wirtualną przychodnię.

- Podstawowym problemem pacjentów jest z jednej strony, utrudniony dostęp do lekarza, a z drugiej, czas i skuteczność diagnostyki - mówi dr Dariusz Godlewski, dyrektor Ośrodka Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów (OPEN) w Poznaniu oraz szef Społecznej Fundacji Ludzie dla Ludzi. - Na diagnozę czeka się od dwóch do nawet 10-12 miesięcy. Chcemy to zmienić - dodaje.

Jak działa Biuro Interwencji Onkologicznej? Pacjent, który wykrył u siebie niepokojące objawy i czeka na przyjęcie do lekarza albo ma wątpliwości co do prowadzonej diagnostyki, może wejść na stronę www.onkolodzy.net (powinna działać od dzisiaj) i opisać sprawę.

W ciągu 48 godzin odpowie mu lekarz - specjalista z poznańskiego OPEN. I np. zaproponuje badania, które należy wykonać, zasugeruje prawdopodobną diagnozę i sposób leczenia, wskaże, gdzie szukać pomocy. Przekazane informacje, dzięki nadanemu numerowi, będą widoczne tylko dla danego pacjenta. Twórcy serwisu podkreślają jednak, że e-konsultacja ma podpowiadać, a nie - zastępować wizytę u lekarza.

- Znamy wiele przypadków, gdy chorzy długo nie mogli usłyszeć diagnozy, bo brakowało np. jednego badania - mówi dr Godlewski. - Diagnostyka nowotworów jest złożona i przy nietypowym przebiegu lekarze pierwszego kontaktu, którzy nie specjalizują się w onkologii, mogą mieć problem. Dlatego i oni mogą zgłaszać się do wirtualnej przychodni.

Godlewski dodaje, że docelowo chciałby, aby fundacja mogła finansować prywatne badania pacjentów, gdy na te w ramach NFZ muszą czekać za długo. Bo kolejki do specjalistów i zabiegów to kolejny problem chorych na raka. - Tu liczy się każdy dzień - mówi Halina Bobrowska, szefowa Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy w Wielkopolsce. - Odkładanie zabiegów na, to szafowanie życiem. Na raka umiera co roku 85 tys. Polaków. Całkowicie wyleczyć udaje się tylko 30 proc. pacjentów.

Paulina Jęczmionka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski