Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Staruszkowie sieją postrach na drogach

MACIEJ PIETRZYK
Fot. Archiwum
Fot. Archiwum
Podczas gdy w Polsce systematycznie spada liczba wypadków drogowych, jednocześnie rośnie liczba zdarzeń, których sprawcami są kierowcy powyżej 60 roku życia. Seniorzy za kierownicą odpowiadają już za co dziesiąty wypadek na naszych drogach. Tylko w 2012 r. z ich winy zginęły 342 osoby, a ponad 4,2 tys. zostało rannych.

Fot. Archiwum

BEZPIECZEŃSTWO. Kierujący w podeszłym wieku doprowadzają do wypadków nawet częściej niż prowadzący po alkoholu. To coraz poważniejszy problem w naszym kraju.

- Oczywiście do poważnych zdarzeń doprowadzają ludzie z każdej grupy wiekowej, ale kwestię starszych kierowców warto wreszcie poruszyć. Choćby dlatego, by części z nich uświadomić, że nie powinni już siadać za kierownicą- mówi Marek Dworak, dyrektor Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Krakowie (MORD).

W ocenie dr. Krzysztofa Czarno-bilskiego, ordynatora oddziału chorób wewnętrznych i geriatrii szpitala MSW w Krakowie, osoby w podeszłym wieku mogą być na drodze równie niebezpieczne, jak pijani kierowcy. - Choroby wieku podeszłego, wydłużony czas reakcji, zaburzona koordynacja ruchowa, słabszy wzrok czy duża ilość zażywanych leków - to wszystko może prowadzić do poważnego zagrożenia - ostrzega dr Czarnobilski.

Dodaje, że wielokrotnie zalecał swoim starszym pacjentom, by ze względu na stan zdrowia nie prowadzili już samochodu, ale nie zawsze to pomagało. - Nie mam wpływu na to, czy wezmą to sobie do serca, a nic innego nie mogę zrobić - mówi dr Czarnobilski.

Obecnie w takich przypadkach interweniować może jedynie policja. - Jeżeli w czasie kontroli mamy podejrzenie, że stan zdrowia kierowcy stanowi jakieś zagrożenie, zgłaszamy sprawę do Urzędu Miasta. A ten ma prawo zlecić kierowcy badania, które sprawdzą, czy jeszcze może kierować. Tak się już zdarzało - mówi asp. szt. Witold Norek z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Krakowie.

- Mimo wszystko to jednak rzadkie przypadki, a kierowcy w podeszłym wieku pozostają praktycznie poza kontrolą - uważa Dariusz Piorunkiewicz ze Stowarzyszenia Kierowca.pl. Tłumaczy, że z powodu wydawania bezterminowych praw jazdy kierowca raz nabywający uprawnienia może z nich korzystać, jak długo mu się podoba.

To się zmieni najwcześniej za kilkanaście lat. Dopiero w latach 2028-2033 wszyscy posiadający bezterminowe prawa jazdy będą musieli je wymienić na dokumenty uprawniające do jazdy tylko przez określony czas. - Wydane zostaną maksymalnie na 15 lat i potem trzeba będzie przejść ponowne badania lekarskie. Lekarz będzie miał też prawo, jeśli uzna to za stosowne, udzielić zgody na prowadzenie pojazdu tylko na rok i wówczas trzeba będzie przejść kolejne badanie - tłumaczy Marek Dworak. Według niego taki system może ograniczyć na naszych drogach liczbę niebezpiecznych kierowców.

Dr Krzysztof Czarnobilski podkreśla, że w przypadku starszych kierowców ten okres pomiędzy badaniami nie może być długi. - Ponieważ po 65.roku życia stan zdrowia często bardzo szybko się pogarsza. Warto więc, by osoby w podeszłym wieku były częściej weryfikowane - tłumaczy lekarz.

Takie same przepisy o prawie jazdy ważnym maksymalnie 15 lat obowiązywać będą we wszystkich krajach Unii Europejskiej. W tej chwili podejście do starszych kierowców w poszczególnych państwach diametralnie się różni. I tak jedne z najbardziej restrykcyjnych przepisów ma Portugalia, gdzie po 60. roku życia kierowcy muszą przechodzić badania co 5 lat, a po 70. - już co 2 lata. Za to np. w Niemczech organizowane są jedynie dobrowolne szkolenia dla kierowców-seniorów.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski