Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Solidarność" inaczej o węglu niż Kraków

GRZEGORZ SKOWRON
Czy w Polsce zostanie wprowadzony zakaz palenia węglem? FOT. MIKOŁAJ SUCHAN
Czy w Polsce zostanie wprowadzony zakaz palenia węglem? FOT. MIKOŁAJ SUCHAN
Wycofania się z pomysłu wprowadzenia zakazu palenia węglem kamiennym domaga się górnicza "Solidarność". Według związkowców taki zakaz jest kompletnie oderwany od rzeczywistości i przyniesie katastrofalne skutki nie tylko dla domowych budżetów, ale i dla polskiej gospodarki.

Czy w Polsce zostanie wprowadzony zakaz palenia węglem? FOT. MIKOŁAJ SUCHAN

KONTROWERSJE. Związkowcy ze Śląska: smog powstaje ze spalania śmieci

Kraków może być pierwszym miastem w Polsce, w którym zostanie wprowadzony zakaz stosowania węgla. Przyjęty w tym tygodniu przez małopolski sejmik program ochrony powietrza przewiduje taką możliwość, a uchwałę w sprawie zakazu radni województwa mogą przyjąć już w listopadzie. Krakowscy radni popierają zakaz i zobowiązali prezydenta miasta do przygotowania systemu pomocy tym, których nie stać na inne ogrzewanie niż węglowe.

Do likwidacji pieców węglowych przymierza się także rząd. Jeśli w Polsce nie zmniejszy się zanieczyszczenie powietrza, naszemu krajowi grożą kary finansowe. Na dopłaty do likwidacji pieców na węgiel rząd ma przeznaczyć do 2020 r. około 5 mld zł.

W piśmie do premiera Donalda Tuska, wicepremiera Janusza Piechocińskiego i wiceministra gospodarki Tomasza Tomczykiewicza górnicza "Solidarność" twierdzi, że to nie węgiel, ale spalanie odpadów przyczynia się do coraz większego zanieczyszczenia powietrza. Związkowcy podkreślają, że ludzie nie mają pieniędzy, więc palą w piecach opony i plastikowe butelki.

Głównym powodem apelu "Solidarności" jest jednak nie tyle dbałość o likwidację niskiej emisji, co obrona miejsc pracy w górnictwie i firmach zajmujących się sprzedażą węgla. Ten opałowy daje branży górniczej 9 mld zł przychodów rocznie, a handlem opałem zajmuje się w Polsce aż 13 tys. małych firm. Co ważniejsze - podkreślają związkowcy - zakaz palenia węgla doprowadzi do likwidacji kopalni i to wcale nie w tak odległej perspektywie.

- Głównym odbiorcą węgla jest przemysł energetyczny, a nie indywidualni odbiorcy - uspokaja wiceminister gospodarki Tomasz Tomczykiewicz. Według niego nawet wyeliminowanie węgla z domowych palenisk nie powinno skutkować znaczącym zmniejszeniem polskiej produkcji węgla na potrzeby energetyczne. Wiceminister Tomczykiewicz podkreśla, że samorządy mają prawo do podejmowania działań mających na celu likwidację niskiej emisji, a więc i do wprowadzania zakazu palenia węglem.

- Każdy z nas, także każdy górnik, chce żyć w środowisku, gdzie do okna nie wpadają kłęby dymu - podkreśla wiceminister gospodarki.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski