Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chcesz darmowych studiów, odpracuj naukę w kraju

MACIEJ PIETRZYK
Fot. Archiwum
Fot. Archiwum
Z badań nad polską emigracją zarobkową wynika, że przynajmniej 20 proc. osób, które od 2004 r. wyjechały do pracy w innych krajach, posiadało dyplom wyższych uczelni. Istnieje niebezpieczeństwo, że w kolejnych latach odpływ za granicę wykształconych Polaków będzie jeszcze większy.

Fot. Archiwum

KONTROWERSJE. To pomysł części przedsiębiorców na zatrzymanie w kraju absolwentów uczelni

Według danych firmy konsultingowej Deloitte, coraz więcej polskich studentów po zakończeniu nauki jest skłonnych podjąć pracę poza granicami Polski. W 2011 r. taką gotowość deklarowało 59 proc. studiujących, a w 2012 - już 66 proc.

- Niestety, tu coraz częściej chodzi o wysokiej klasy specjalistów, bardzo poszukiwanych w naszym kraju, między innymi inżynierów oraz informatyków - mówi Maciej Gruza, ekspert rynku pracy.

Zdaniem części przedsiębiorców, liczbę wyjazdów zarobkowych absolwentów polskich uczelni można ograniczyć w prosty sposób - przez obowiązek odpracowania studiów w kraju. - Kształcenie na uczelniach publicznych jest darmowe. Studiujący zaciągają więc dług wobec społeczeństwa, który później powinni oddać, wykorzystując zdobyte umiejętności dla rozwoju polskiej gospodarki - mówi Janusz Kowalski, prezes Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości.

Zgodnie z tym pomysłem, jeśli po zakończeniu studiów ktoś mimo wszystko zdecydowałby się na wyjazd do pracy do innego kraju, musiałby zwrócić koszty nauki.

- To byłoby rozwiązanie sprawiedliwe, ale i racjonalne. Nie jesteśmy bowiem krajem, który stać na kształcenie tysięcy studentów na potrzeby innych państw - uważa prezes Kowalski.

Pomysł popiera prof. Stanisław Dawidziuk, ekspert ds. szkolnictwa wyższego Business Centre Club. Ale podkreśla, że przed ewentualnym wprowadzeniem takiego rozwiązania konieczna byłaby jednak gruntowna reforma systemu kształcenia na uczelniach. - Musi być ono lepiej dostosowane do wymagań rynku pracy. Jeżeli absolwenci studiów wyższych wciąż będą mieli takie problemy ze znalezieniem pracy, trudno powstrzymywać ich przed wyjazdem za granicę w poszukiwaniu swojej szansy - stwierdza prof. Dawidziuk.

Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami prognozuje, że w tym roku bezrobocie wśród absolwentów polskich uczelni może przekroczyć próg 30 proc. - W takiej sytuacji można co najwyżej myśleć o próbach zatrzymania w kraju tych osób, których w polskiej gospodarce najbardziej brakuje i które mogą przebierać w ofertach pracy. Ale z tym też trzeba ostrożnie, bo z niewolnika nigdy nie będzie dobrego pracownika - mówi Maciej Gruza, ekspert rynku pracy.

W ubiegłym roku obowiązek odpracowywania studiów w czasie dwukrotnie większym od ich trwania został wprowadzony na Węgrzech. Jednocześnie zwiększone zostały tam limity przyjęć na studia techniczne, bardziej potrzebne na rynku pracy, a ograniczone na humanistyczne.

Zmiany napotkały jednak gwałtowny sprzeciw środowiska studenckiego i zostały przez nie zaskarżone w Komisji Europejskiej jako sprzeczne z zasadą wolnego przepływu pracowników zapisaną w traktacie lizbońskim.

W Polsce opór byłby prawdopodobnie równie silny, jeśli nie większy. Piotr Müller, przewodniczący Parlamentu Studentów RP, podkreśla: - Takie dziwne pomysły nie rozwiązują żadnych realnych problemów młodych ludzi. Trzeba zastanowić się nad rozwiązaniami ułatwiającymi młodym start w życiu zawodowym, znalezieniu pracy czy założeniu własnej firmy, a nie na siłę zatrzymywać ich w kraju, odbierając prawo do darmowej edukacji i wolnego rozwoju.

W tej chwili w Polsce obowiązek odpracowania studiów funkcjonuje na uczelniach kształcących służby mundurowe. Przykładowo - strażacy kończący studia w Szkole Głównej Służby Pożarniczej zobowiązani są do 5-letniej pracy w jednostkach Państwowej Straży Pożarnej.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego nie zamierza rozszerzać wymogu odpracowania studiów na studentów innych publicznych uczelni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski