Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Batalia o żywność z pierwszej ręki

NATALIA ADAMSKA-GOLIŃSKA
Ułatwienia miałyby dotyczyć także sprzedaży domowego chleba FOT. DARIUSZ GDESZ
Ułatwienia miałyby dotyczyć także sprzedaży domowego chleba FOT. DARIUSZ GDESZ
HANDEL. Rośnie poparcie dla nowelizacji przepisów dotyczących sprzedaży serów, konfitur, chleba, wędlin i soków bezpośrednio przez rolników. Organizatorzy kampanii "Legalna Żywność Lokalna" zbierają w sieci podpisy pod petycją w tej sprawie.

Ułatwienia miałyby dotyczyć także sprzedaży domowego chleba FOT. DARIUSZ GDESZ

Polskie prawo pełne jest absurdów spychających rolników do szarej strefy. - Nie wolno rolnikowi legalnie sprzedać kilkunastu słoików dżemu z własnych truskawek czy domowego chleba, jeśli nie ma działalności gospodarczej. Nie może nawet zapakować jaj do wytłoczek czy przelać mleka do butelki w sytuacji, gdy chce te produkty sprzedać - mówi Bożena Pietras-Goc z Fundacji Partnerstwo dla Środowiska - organizacji, która razem z Małopolską Izbą Rolniczą zainicjowała kampanię "Legalna Żywność Lokalna".

Sezonowa, niewielka produkcja konfitur czy wędlin zazwyczaj nie wystarczy, by zakładanie działalności było opłacalne, więc rolnicy boją się podejmować takie ryzyko. Inicjato- rzy kampanii proponują m.in., aby rolnicy mogli sprzedawać z pierwszej ręki zarówno nieprzetworzone, jak i przetworzone produkty w ograniczonych ilościach, np. przetwory owoco-wo-warzywne, tłoczony olej surowy z roślin oleistych, soki, konfitury, dżemy. Chcą również wprowadzić możliwość legalnego wytwarzania serów oraz masła i jogurtów z mleka niepasteryzowanego przez hodowców w ramach już prowadzonej działalności rolniczej. Ułatwienia miałyby dotyczyć także sprzedaży bezpośredniej domowego chleba, nalewek, win i cydrów oraz surowej wołowiny, cielęciny i jagnięciny ze zwierząt pochodzących z własnej hodowli.

Organizatorzy kampanii przekonują, że zniesienie obecnych barier zwiększy dostęp do zdrowej żywności, skróci łańcuch pośredników i poprawi sytuację ekonomiczną wielu rolników. Takich jak Lucyna Gaweł, która od 10 lat prowadzi gospodarstwo ekologiczne w Woli Batorskiej koło Krakowa. Na 6 hektarach uprawia głównie marchew, buraki, ziemniaki. Hoduje krowę i kury zielononóżki, których jaja zdobyły wyróżnienie na Małopolskim Festiwalu Smaku. Klienci, którzy przyjeżdżają po warzywa, pytają często o śmietanę, sery i masło. Chętnie kupiliby również konfitury i przetwory warzywne. Bo ufają pani Lucynie. - Brak anonimowości i zaufanie jest gwarancją jakości żywności wytwarzanej przez małe gospodarstwa - przekonuje rolniczka.

Prof. Małgorzata Schlegel- -Zawadzka z Instytutu Zdrowia Publicznego Collegium Medicum UJ dodaje, że żywność produkowana w małych, tradycyjnych gospodarstwach to szansa na zmniejszenie liczby alergii. - Sezonowe produkty mają krótką datę ważności, bo w małej skali produkcji dodawanie konserwantów zwyczajnie nie opłaca się. To jest ogromnym atutem takiej żywności - zauważa.

Inicjatywa zniesienia barier dla sprzedaży bezpośredniej ma już swoich zwolenników w Sejmie. W kwietniu powstała podkomisja sejmowa ds. sprzedaży bezpośredniej. Przewodzi jej poseł Dorota Niedziela z PO. Jak na razie toną w dokumentach, które spływają ze wszystkich ministerstw i ambasad polskich w UE. Wyłuskują spośród nich argumenty, które pozwolą przekonać Sejm do zmiany przepisów. - Sprawa jest trudna i obawiam się, że jednorazowo nie uda się jej rozwiązać jednym aktem prawnym, tak jak chcieli tego rolnicy. Niektóre kwestie, jak na przykład pakowanie jajek można zmienić rozporządzeniem i to staje się coraz bardziej realne. Inne wymagają poważniejszych reform - mówi poseł Dorota Niedziela.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski