Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Naukowcy szukają sposobu, jak zapobiegać hakerskim sztuczkom

KATARZYNA KLIMEK-MICHNO
NAUKA. Systemy informatyczne mogą wkrótce paść, a konkurencyjność gospodarki może być zagrożona - alarmują naukowcy Akademii Górniczo-Hutniczej. Powód? Ataki cybernetyczne.

- To problem globalny, który nasila się z roku na rok. Wciąż jednak jest nieduża świadomość społeczna na temat konsekwencji słabej ochrony systemów informatycznych i teleinformatycznych lub jej braku zarówno w prywatnych domach, jak i w przedsiębiorstwach, instytucjach państwowych, organizacjach - mówi dr Piotr Pacyna z Katedry Telekomunikacji na Wydziale Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji Akademii Górniczo-Hutniczej.

Zespół, którym kieruje, opracował metodę, mogącą pomóc w walce z cybernetycznymi zagrożeniami i zadbać o większe bezpieczeństwo w miejscach, które już stosują zabezpieczenia, ale też tam, gdzie dotychczas nie przywiązywano do tego należytej uwagi. Z rozwiązań naukowców może korzystać biznes i administracja.

- Część przedsiębiorstw ma już wypracowane standardy bezpieczeństwa i stosuje je, ale jest niewiele ofert dla firm, które dopiero chcą zbudować taką ochronę. Projekt jest kierowany m.in. do nich - wyjaśnia dr Pacyna.

Naukowcy pomagają odpowiedzieć na pytania: jakie zasoby są dla firmy najważniejsze i jak je chronić w firmie. Podkreślają, że konieczna jest ciągła obserwacja i analizowanie poziomu bezpieczeństwa, ponieważ każdego dnia odkrywane są nowe podatności na znane zagrożenia, a także powstają nowe formy ataków cybernetycznych. Nie wystarczy mieć odpowiednie oprogramowanie lub system ochrony - potrzebne jest zaangażowanie wykwalifikowanych pracowników, ciągły monitoring.

Zagrożenia informatyczne dotykają każdego. Statystyczny Kowalski jest narażony na kradzież tożsamości, próby wyłudzeń, np. poprzez dostęp do konta bankowego, podszywanie się pod adres internetowy komputera, z którego korzysta.

Dochodzi też do oszustw polegających na wyświetlaniu użytkownikowi fałszywej strony WWW, wyglądającej dokładnie tak, jak strona prawdziwa, lecz wykradającej wpisywany identyfikator i hasło. Do względnie prostych, a wciąż skutecznych należą ataki, polegające na przeciążeniu serwera lub łącza internetowego.

- Narażone są również przedsiębiorstwa, w których dochodzi do kradzieży poufnych danych, tajnych projektów, sprzedawania konkurencji informacji dostępnych w bazach wewnętrznych firmy - wylicza Piotr Pacyna. - Działania takie mogą mieć dużo szerszą skalę i przyjmować postać szpiegostwa przemysłowego, którego konsekwencje gospodarcze i finansowe są bardzo poważne i na ogół nieuchwytne, bo skutki przychodzą po miesiącach, a incydent, który to spowodował, pozostaje niewykryty.

Naukowcy alarmują, że potrzebna jest edukacja na temat zagrożeń informatycznych. Tak jak kilkanaście lat temu mieliśmy do czynienia z upowszechnianiem wiedzy o internecie i komputeryzacją, tak teraz nacisk powinien być położony na aspekt bezpiecznego użytkowania komputerów i systemów teleinformatycznych.

Ataki na banki

Aż 68 procent ankietowanych szefów departamentów bezpieczeństwa banków oraz zatrudnionych w nich specjalistów przyznało, że ich instytucje w ostatnich 12 miesiącach były narażone na ataki zewnętrzne. Jednak aż w 50 proc. wskazano też na problem wewnętrzny - "niską świadomość pracowników". Takie wnioski płyną z badania przeprowadzonego przez Mediarecovery, firmę zajmującą się informatyką śledczą i bezpieczeństwem IT.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski