Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Upamiętnienie zbrodni wołyńskiej w Sejmie i w całym kraju

MACIEJ PIETRZYK
ROCZNICA. W kilkudziesięciu miastach z całej Polski odbywają się uroczystości związane z 70. rocznicą rzezi wołyńskiej, w której z rąk ukraińskich nacjonalistów zginęło ponad 100 tys. osób. Sejm natomiast rozpatrzy dziś uchwałę upamiętniającą tę straszną zbrodnię.

"Czystka etniczna o znamionach ludobójstwa", "nienawiść na tle narodowościowym i religijnym" czy "bestialsko pomordowani przez ukraińskich nacjonalistów" - między innymi takie sformułowania mają znaleźć się w sejmowej uchwale "w sprawie uczczenia 70. rocznicy Zbrodni Wołyńskiej i oddania hołdu jej ofiarom".

Jednolity tekst uchwały przygotowany przez Sejmową Komisję Kultury i Środków Przekazu daje nadzieję, że zbrodnia na Wołyniu w końcu zostanie upamiętniona przez polski Sejm. Nie udało się tego zrobić w ubiegłym roku, kiedy do laski marszałkowskiej wpłynęło 6 różnych projektów i ostatecznie nie zostały rozpatrzone z powodu ryzyka politycznego sporu. Porozumienie uniemożliwił wówczas spór o słowo "ludobójstwo", któremu przez wzgląd na stosunki z Ukrainą sprzeciwiali się posłowie PO.

Ostatecznie członkowie Komisji Kultury zgodzili się, że w uchwale znajdzie się stwierdzenie o "czystce etnicznej noszącej znamiona ludobójstwa". Takie sformułowanie znalazło się także w uchwale upamiętniającej rzeź wołyńską, którą w czerwcu przyjął Senat.

To, że słowo "ludobójstwo" powinno znaleźć się w sejmowej uchwale, podkreślała wczoraj marszałek Sejmu Ewa Kopacz. - 100 tysięcy ludzi, Polaków, małych dzieci, kobiet zginęło wtedy i to są te fakty, z którymi nie powinno się dyskutować - mówiła na antenie Polskiego Radia Ewa Kopacz.

Marszałek Sejmu liczy, że po dzisiejszej dyskusji uchwałę uda się przyjąć 11 lipca, w 70. rocznicę "krwawej niedzieli", gdy Ukraińcy przypuścili atak na blisko sto polskich miejscowości.

W projekcie nie ma za to mowy o ustanowieniu 11 lipca Dniem Pamięci i Męczeństwa Kresowian, czego domagały się m.in. organizacje kresowe.

Wykłady, koncerty, msze św. i konferencje upamiętniające 70. rocznicę bestialskich mordów ukraińskich nacjonalistów w polskich miastach odbywają się niemal od początku tego roku. Organizowane były już m.in. w Tarnowie, Oświęcimiu, Wieliczce i Krakowie, ale także w Szczecinie, Wrocławiu, Warszawie czy Lublinie.

Główne ogólnopolskie uroczystości rocznicowe odbędą się jutro w Warszawie. Na ten dzień zaplanowano m.in. mszę św. oraz Marsz Pamięci i Koncert Pamięci.

W niedzielę odbędą się natomiast uroczystości w Łucku na Ukrainie. W wydarzeniach upamiętniających rzeź wołyń-ską weźmie udział prezydent Bronisław Komorowski.

Na 20 lipca w Radymnie na Podkarpaciu zaplanowano rekonstrukcję historyczną, odtwarzającą atak ukraińskich nacjonalistów na polską wioskę. W rekonstrukcji weźmie udział ok. 200-300 statystów, a na potrzeby widowiska zbudowany zostanie fragment polskiej wsi.

DZIŚ W KRAKOWIE

O godz. 11 w Muzeum Armii Krajowej przy ul. Wita Stwosza 12 w Krakowie otwarta zostanie wystawa "Rzeź Wołyńska" oraz odbędzie się konferencja naukowa "Zagłada ludności wschodnich województw II RP w latach II wojny światowej dokonana przez ukraińskich nacjonalistów - w 70. rocznicę krwawej niedzieli".

O godz. 17.30 rozpocznie się msza św. na Wawelu w intencji pomordowanych na Kresach. Po jej zakończeniu odbędzie się Marsz Pamięci i uroczystości pod Krzyżem Katyńskim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski