Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznajmy ukrytego zabójcę

E
ZDROWIE. W Polsce liczbę osób dotkniętych przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP) szacuje się na ponad 2 mln, z czego połowa to osoby, które nie mają świadomości, że są chore.

POChP to ciężka, zapalna choroba układu oddechowego, która prowadzi do nieodwracalnych zmian w płucach. Często współistnieje z innymi chorobami, takimi jak choroby serca, osteoporoza czy depresja.

14 listopada od 10 lat obchodzimy Światowy Dzień POChP - w tym roku pod hasłem: "Nie jest jeszcze za późno". Przesłanie to podkreśla znaczący wpływ profilaktyki i wczesnego rozpoznania choroby na dalszy stan zdrowia pacjenta. Dla tych, którzy mają objawy POChP (przewlekły kaszel, odkrztuszanie, duszność nasilającą się podczas wysiłku i infekcji, krótki oddech), ale nie zdiagnozowano u nich jeszcze choroby, oznacza to tyle, że nie jest za późno, aby zapytać lekarza o spirometrię - proste, bezbolesne badanie czynności płuc. Dla osób z potwierdzoną chorobą przesłanie tegorocznego Światowego Dnia oznacza, że nie jest jeszcze za późno, aby żyć aktywnie.

POChP jest jedną z najczęstszych chorób przewlekłych układu oddechowego. Z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że już w 2004 r. chorowało na nią ponad 64 mln osób. Światowa Inicjatywa Zwalczania POChP podaje, że choruje co dziesiąta osoba powyżej 40. roku życia, a prawie 3 mln osób rocznie umiera z jej powodu. Według prognoz WHO w 2030 roku POChP będzie już trzecią przyczyną zgonów.

(E)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski