Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W procesie Romana Graczyka zeznawał Krzysztof Kozłowski

ARTUR DROŻDŻAK
PRAWO. Półtorej godziny trwało przesłuchanie 82-letniego Krzysztofa Kozłowskiego, który był świadkiem na procesie o ochronę dóbr osobistych. Spór cywilny dotyczy książki Romana Graczyka "Cena przetrwania? SB wobec Tygodnika Powszechnego".

Przesłuchanie Kozłowskiego odbyło się u niego w domu ze względu na stan zdrowia wieloletniego wiceszefa "Tygodnika". Zjawił się sędzia, protokolant oraz prawnicy, m.in. radca Benedykt Fiutowski, który reprezentuje pozwanego Romana Graczyka. Był też mec. Krzysztof Bachmiński, przedstawiciel Jacka Pszona.

A to właśnie syn zmarłego Mieczysława Pszona, wieloletniego redaktora "Tygodnika", domaga się przeprosin od autora książki i wydawcy, oficyny Czerwone i Czarne. Chce też wstrzymania rozpowszechniania spornej publikacji, z której wynika, że Mieczysław Pszon był zarejestrowanyprzez SB jako agent SB o pseudonimie "Geza" i "Szary".

- W tej sprawie chodzi o interpretację tych zapisów i dokonanie w książce ocen, które w konsekwencji szkalują pamięć powoda o ojcu - mówi mecenas Bachmiński, pełnomocnik Pszona.

W pozwie adwokat zarzuca, że autor książki kontakty z SB mylnie utożsamia ze "współpracą z organami bezpieczeństwa". I właśnie o tych kontaktach półtorej godziny opowiadał sędziemu Kozłowski, wyjaśniając także, w jaki sposób na przestrzeni lat redakcja "TP" rozwiązywała problem obowiązkowych relacji z funkcjonariuszami SB. Bachmiński nie kryje, że przesłuchanie świadka, o którego sam wnioskował, było owocne i przybliżyło wyjaśnienie sprawy. Podobnie wypowiada się radca Benedykt Fiutowski, ale przypomina, że w tej sprawie spór nie dotyczy lustracji kogokolwiek, ale treści zawartych w książce powstałej na bazie dokumentów przechowywanych w archiwach IPN.

- Kozłowski nie krył krytycznego stosunku do tych materiałów. Wyrażał subiektywne opinie na ten temat - opowiada Fiutowski. Dodaje, że przesłuchiwany świadek barwnie opowiadał także o latach pracy w "Tygodniku", co może być znakomitym materiałem dla historyków zajmujących się losami kraju i mediów po II wojnie światowej.

Na kolejnej rozprawie, 18 lipca mają być przesłuchiwani historycy z IPN, m.in. Ryszard Terlecki i Rafał Dyrcz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski