Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Leczenie, nie zysk

Redakcja
Ministerstwo Zdrowia wycofuje się z pomysłu obowiązkowej rejestracji jako podmiotów gospodarczych wszystkich organizacji pozarządowych, fundacji i stowarzyszeń, które prowadzą działalność leczniczą.

PRAWO. Organizacje pożytku publicznego prowadzące działalność leczniczą nie będą musiały być firmami

Przedstawiony właśnie do konsultacji społecznych projekt założeń kolejnej nowelizacji ustawy o działalności leczniczej przewiduje wyłączenie z tego obowiązku prowadzących działalność pożytku publicznego w zakresie opieki zdrowotnej.

Gdyby przepisy nie zostały zmienione, do 1 lipca wszystkie stowarzyszenia i fundacje, które prowadzą hospicja, przychodnie dla bezdomnych i placówki opiekuńcze, powinny zarejestrować się jako podmioty gospodarcze. To oznaczałoby radykalne zmiany w funkcjonowaniu organizacji pożytku publicznego. Potraktowanie ich tak samo jak firm spowodowałoby utratę prawa do 1-proc. odpisu podatkowego na prowadzenie działalności pożytku publicznego. Pojawiły się też wątpliwości, czy w hospicjach i przychodniach dla bezdomnych nadal mogliby pracować wolontariusze.

Trudno się więc dziwić, że nowe regulacje wzbudziły ogromny niepokój wśród organizacji pozarządowych, które od wielu tygodni domagały się ich zmiany. Wsparcie w dążeniach zyskały wśród samorządów lokalnych, np. rezolucję z żądaniem nowelizacji ustawy o działalności leczniczej wystosował w ubiegłym miesiącu Sejmik Województwa Małopolskiego. Ministerstwo Zdrowia uznało argumenty protestujących i pracuje nad zmianami, które przywrócą poprzedni stan prawny.

To jednak niejedyne zmiany, na które godzi się ministerstwo, a których domagały się środowiska medyczne. Od wielu tygodni dyrektorzy szpitali i samorządy, którym szpitale podlegają, alarmują, że obowiązkowe ubezpieczenia z tytułu zdarzeń medycznych są ogromnym obciążeniem finansowym i nawet mogą prowadzić do upadku wielu zakładów opieki zdrowotnej. I z tego pomysłu wycofuje się Ministerstwo Zdrowia.

Okazało się, że takie ubezpieczenie proponuje tylko PZU SA, a zaproponowane przez ubezpieczyciela stawki były nie do zaakceptowania przez większość szpitali. Efekt? Większość z nich nie ma obowiązkowego ubezpieczenia, a więc grozi im wykreślenie z rejestru podmiotów prowadzących działalność leczniczą. Aby temu zapobiec, ministerstwo chce zrezygnować z obowiązkowego ubezpieczenia, a w myśl założeń nowelizacji ustawy szpitale same będą decydować, czy się ubezpieczać czy też samodzielnie ponosić odpowiedzialność wobec pacjentów.

Grzegorz Skowron

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski