Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Głosy niepełnosprawnych dotrą do komisji pocztą

Redakcja
WYBORY. Niepełnosprawni zagłosują łatwiej, choć niezgodnie z konstytucją. PKW właśnie określiła szczegółowe zasady korespondencyjnego uczestnictwa w wyborach.

Głosowanie przy urnie przy użyciu nakładki sporządzonej w alfabecie Braille'a albo oddanie głosu listem bez konieczności pojawienia się w lokalu wyborczym - z takich możliwości będą mogli skorzystać niepełnosprawni wyborcy już w trakcie najbliższych wyborów parlamentarnych.

Jest jednak jeden problem - te ułatwienia zostały wprowadzone do polskiego prawa wyborczego zaledwie kilka dni temu, a więc najprawdopodobniej niezgodnie z konstytucją. Trybunał Konstytucyjny wielokrotnie podkreślał bowiem, że zmian w przepisach wyborczych należy dokonywać co najmniej na pół roku przed zarządzeniem wyborów. Chodzi o to, by wyborcy i komitety uczestniczące w wyborach nie były zaskakiwane zmianami w ostatniej chwili.

Ułatwienia dla niepełnosprawnych zostały wprowadzone do kodeksu wyborczego ustawą z 27 maja. Nowe regulacje opublikowano w Dzienniku Ustaw z 15 lipca i weszły w życie pod dwóch tygodniach od publikacji, a więc pod koniec lipca, po ostatnim orzeczeniu trybunału w sprawie kodeksu wyborczego.

- Nowa ustawa została podpisana przez prezydenta, opublikowano ją w Dzienniku Ustaw, a więc zawarte w niej przepisy stały się obowiązującym prawem. Musimy stosować obowiązujące przepisy wyborcze - usłyszeliśmy od jednej z osób od lat pracującej przy wyborach.

Z takiego samego założenia wychodzi też Państwowa Komisja Wyborcza, o czym świadczą jej uchwały dotyczące głosowania korespondencyjnego w Polsce. PKW właśnie określiła szczegółowe zasady tego sposobu uczestnictwa w wyborach, m.in. wzór i rozmiar koperty na pakiet wyborczy, koperty zwrotnej, koperty na kartę do głosowania.

Osoby niewidome lub niedowidzące będą mogły oddać swój głos przy użyciu nakładki na kartę do głosowania sporządzonej w języku Braille'a. Zamiar skorzystania z takiej nakładki trzeba zgłosić wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta najpóźniej na 14 dni przed głosowaniem.

Osoby niepełnosprawne będą mogły zagłosować korespondencyjnie (wcześniej taką możliwość dano Polakom mieszkającym za granicą). Zamiar takiego udziału w wyborach trzeba będzie zgłosić wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta najpóźniej na 21 dni przed dniem głosowania. Do takiej osoby pakiet wyborczy zostanie dostarczony nie później niż 7 dni przed głosowaniem. Po wypełnieniu kart do głosowania i podpisaniu oświadczenia oraz włożeniu ich do odpowiednich kopert, trzeba będzie je wysłać za pośrednictwem poczty.

Grzegorz Skowron

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski