Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

INTERBLOK szansą na rewolucję w gimnazjach

WARS
EDUKACJA. Trwają zapisy chętnych do testowania programu edukacyjnego dla gimnazjów INTERBLOK. Jak twierdzą autorzy, projekt nie tylko zachęci uczniów do nauki przedmiotów matematyczno-przyrodniczych, ale także znacząco podniesienie wyniki kształcenia.

INTERBLOK powstał na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej i jest finansowany z funduszy unijnych. Za jego realizację i wdrażanie w szkołach odpowiada Samodzielne Koło Terenowe nr 64 Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Krakowie. Program zakłada praktyczny sposób nauczania chemii, fizyki, matematyki, geografii i biologii. - Chętne gimnazja otrzymają gotowe scenariusze zajęć oraz dostęp do platformy internetowej, na której zarówno uczniowie, jak i nauczyciele będą mogli wymieniać się zdobytą wiedzą, doświadczeniem i komentarzami - mówi Łukasz Słoniowski, członek zespołu projektu INTERBLOK.

W trakcie zajęć uczniowie będą nie tylko samodzielnie przeprowadzać eksperymenty, rozwiązywać zadania problemowe, ale także budować prototypy urządzeń, które pomogą zrozumieć prawa rządzące światem przyrody. Przez cały czas trwania projektu nauczyciele prowadzący będą mogli korzystać z wsparcia autorów scenariuszy poszczególnych zajęć.

- Dodatkowo gimnazjaliści będą mogli zaznajomić się z podstawami ekonomii i przedsiębiorczości, gdyż do każdego projektu będą sporządzone analizy opłacalności wykonywanego zadania - opowiada Łukasz Słoniowski. Wśród najciekawszych eksperymentów, które będą mieli do wykonania uczniowie, jest m.in. przecinanie płomienia, budowanie gaśnicy McGyvera, konstruowanie rakiety czy akustycznego wzmacniacza.

Taka forma nauki ma na celu pokazanie młodzieży, jak pracować w grupie, samodzielnie rozwiązywać problemy badawcze, a także postrzegać otaczający świat. - Bez wątpienia wszystkie proponowane zajęcia zwiększają kreatywność i pobudzają ciekawość uczniów. Ponadto przełamujemy w ten sposób stereotyp, według którego nauczanie przedmiotów ścisłych musi być nudne. W trakcie każdych zajęć w ramach INTERBLOK-u na pewno pojawią się prawdziwe emocje - zapewnia Łukasz Słoniowski.

Zajęcia będą realizowane w ramach tzw. 19. godziny lekcyjnej, jednak każde z nich kończy się wypełnieniem ankiety oceniającej program, za co nauczyciele otrzymają wynagrodzenie. Dyrektorzy i nauczyciele ze szkół, które zgłoszą się do realizacji programu, w maju i czerwcu odbędą specjalne szkolenie.

Na udział w projekcie ma szansę jeszcze kilka szkół, gdyż zostały ostatnie wolne miejsca. Decyduje kolejność zgłoszeń. Wszelkie szczegóły na temat programu INTERBLOK oraz formularz zgłoszeniowy na stronie www.interblok.pl. (WARS)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski