Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jednorękiego bandyty nie można przenosić z miejsca na miejsce

GRZEGORZ SKOWRON
Automaty do gry mogą stać już tylko w kasynach Fot. Paweł Relikowski
Automaty do gry mogą stać już tylko w kasynach Fot. Paweł Relikowski
PRAWO. Ustawa ograniczająca hazard w Polsce jest zgodna z konstytucją. Przynajmniej przepis zabraniający przenoszenia automatów do gry w inne miejsce niż to, dla którego wydano zezwolenie.

Automaty do gry mogą stać już tylko w kasynach Fot. Paweł Relikowski

Wątpliwości, czy uchwalona pod koniec 2009 r. nowa ustawa o grach hazardowych nie narusza praw nabytych przez przedsiębiorców, miał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu. To on rozpatrywał sprawę firmy, której odmówiono zmiany lokalizacji automatów o niskich wygranych.

Poprzednie przepisy tego nie zabraniały. Nowa ustawa zezwalała na dalsze użytkowanie automatów, ale tylko w miejscach, w których stały do tej pory, i do czasu wygaśnięcia pozwolenia. Skarżąca firma podkreślała, że zgoda na ustawienie hazardowych urządzeń została wydana, gdy obowiązywały stare przepisy, więc i możliwość przeniesienia automatu z jednego miejsca na drugie powinna jej przysługiwać. Przedsiębiorstwo argumentowało, że w ten sposób prawo działa wstecz, co narusza zaufanie do państwa prawa.

Poznański sąd podzielał te wątpliwości. Zresztą nie on jeden - podczas wczorajszej rozprawy w Trybunale Konstytucyjnym okazało się, że sądy bardzo różnie odnosiły się do identycznych spraw - raz rygorys- tycznie trzymały się zapisów nowej ustawy, innym razem przyznawały rację firmom prowadzącym hazard.

Trybunał ostatecznie rozstrzygnął, że automatów o niskich wygranych nie można przenosić. Uzasadniając orzeczenie sędzia Teresa Liszcz podkreślała, że uchwalając przepisy o ograniczeniu hazardu, zadbano o interesy przedsiębiorców, bo zezwolono im na kontynuowanie działalności do czasu wygaśnięcia otrzymanych wcześniej zezwoleń.

Prokurator Wojciech Sadrakuła z Prokuratury Generalnej przypominał przed TK, że działalność hazardowa nigdy nie cieszyła się w Polsce pełną swobodą. Dodał, że "hazard był działalnością ułatwiającą pranie brudnych pieniędzy" i była to jedna z przyczyn wprowadzenia kolejnych ograniczeń w ustawie z 2009 r. Reprezentujący Sejm poseł Witold Pahl mówił, że bezpośrednią przyczyną uchwalenia nowej ustawy było uzależnienie młodych ludzi od gier hazardowych oraz problemy ze ściąganiem podatków od podmiotów prowadzących działalność w zakresie gier na automatach o niskich wygranych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski