MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Superciągniki w zacofanych gospodarstwach

Redakcja
ROLNICTWO. 300-konny silnik, 18 biegów, klimatyzacja, GPS - to nie jest opis luksusowego samochodu, ale pojazdu, który coraz częściej pojawia się na krajowych polach. W tym roku rolnicy mają kupić rekordową liczbę ok. 20 tysięcy nowoczesnych ciągników - wynika z raportu "Agro pod lupą".

Boom na ciągniki to tylko wierzchołek góry lodowej zjawiska określanego mianem modernizacji parku maszynowego. Od czasu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej prawie 260 tys. gospodarstw rolnych zakupiło ponad 1 mln 150 tys. maszyn rolniczych o łącznej wartości ponad 65 miliardów złotych.

Dane zebrane przez Martin & Jacob, firmę monitorującą rynek rolny, wskazują, że bez względu na pulę środków, jakie wpłyną do rolników wraz z nowym unijnym budżetem na lata 2013 - 2017, będą oni dalej inwestować w sprzęt rolniczy. Ponad 20 proc. rolników deklaruje w najbliższych trzech latach zakup fabrycznie nowego sprzętu, a kolejne 13 proc. mówi, że kupi maszynę używaną.

Ogólny stan przebiegu modernizacji polskiego rolnictwa nie nastraja jednak optymistycznie. Według szacunków Fundacji na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa z ponad dwóch milionów gospodarstw rolnych w 2010 r. w Polsce nową maszynę kupił co dziesiąty gospodarz. Co gorsza, stan techniczny dotychczas użytkowanego sprzętu rolniczego jest w opłakanym stanie. Zużycie maszyn i środków transportu wynosi ok. 85 proc. Nieznaczną poprawę obserwuje się od 2004 r. - Wstąpienie Polski do UE przyniosło poprawę finansową w wielu gospodarstwach, mogą one starać się o otrzymanie dofinansowania do produkcji rolnej. Część rolników przeznacza te środki na wymianę przestarzałych i niebezpiecznych maszyn na nowe - zauważa Anna Tomczyk z Państwowej Inspekcji Pracy.

Największą bolączką polskiego rolnictwa jest rozdrobnienie i nieefektywność. Według fundacji nakłady pracy w naszym rolnictwie stanowią 20 proc. całości nakładów pracy w Unii i są najwyższe wśród państw członkowskich, a zasoby ziemi w polskim rolnictwie stanowią prawie 9 proc. ogółu użytków rolnych. Oznacza to, że mając jedną dziesiątą ziemi w UE, uprawiamy ją przy użyciu dwukrotnie większej liczby osób, niż wynosi średnia unijna. Mniejsze niż w Polsce zasoby ziemi przypadające na jednego pracującego w rolnictwie są tylko w Bułgarii, Słowenii i Rumunii.

Marcin Banasik

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski