Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budownictwo pasywne zamiast elektrowni atomowych?

Redakcja
ENERGIA. Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski zaapelowało do samorządów o budowanie innowacyjnych wysokoenergetycznych hal sportowych, przedszkoli, szkół i innych budynków użyteczności publicznej.

Apel SGiPM jest elementem kampanii społecznej "Innowacyjna Polska 2020. Wysokoenergetyczne budynki pasywne w polskich gminach i powiatach". Kampania ma przekonać samorządy do budynków pasywnych, które są wprawdzie o ok. 8 proc. droższe od tradycyjnych, ale za to do ich ogrzania potrzeba o ok. 90 proc. ciepła mniej. To w ramach tej kampanii powstała pierwsza w Polsce pasywna hala sportowa w Słomnikach. Do tej pory wybudowano w naszym kraju kilka budynków mieszkalnych, jeszcze w tym roku w Nowym Targu ma być gotowy pierwszy kościół w technologii budownictwa pasywnego.

- W tej technologii można stawiać praktycznie wszystkie obiekty i w każdej strefie klimatycznej - przekonuje Ghünter Schlagowski, prezes Polskiego Instytutu Budownictwa Pasywnego, od 20 lat budujący pasywne domy w Niemczech. Według niego budowanie w tradycyjnych technologiach to głupota i działanie na rzecz producentów i sprzedawców energii, a to, co się stało w Japonii, powinno być okazją do weryfikacji planów rozwoju energetyki jądrowej.

Prof. Wacław Celadyn, prorektor Politechniki Krakowskiej, wylicza, że roczne zapotrzebowanie na ciepło dla jednego metra kwadratowego to od 5 do 15 kW, podczas gdy w budynku standardowym - od 70 do 160 kW.

- Projektowanie powinno się rozpoczynać od obliczenia zapotrzebowania na energię. Na Zachodzie to już standard, ale w Polsce nie ma skutecznego nacisku społecznego na ograniczanie zużycia energii, bo dla większości Polaków to pojęcie abstrakcyjne - mówi prof. Celadyn.

(GEG)

KOMFORT TERMICZNY

Dom pasywny to budynek o minimalnym zapotrzebowaniu na energię do ogrzewania wnętrza; nie stosuje się w nim tradycyjnego systemu grzewczego. Komfort termiczny zapewniają tzw. pasywne źródła energii - m.in. promieniowanie słoneczne, grunt, urządzenia elektryczne; ciepło jest też odzyskiwane z powietrza już zużytego. Zalety: obniżenie kosztów ogrzewania (nawet do ok. 3,7 zł za mkw. rocznie), brak odczucia chłodu od strony okien i ścian, wysoka jakość powietrza (dzięki dobrze funkcjonującej wentylacji mechanicznej).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski