Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

PiS i burmistrz mają najwięcej kandydatów

Katarzyna Hołuj
Gmina Myślenice. O wejście do Rady Miejskiej już za miesiąc będzie się starało 62 kandydatów. Miejsc jest 21.

Z matematycznego punktu widzenia na jedno miejsce przypada niespełna troje kandydatów. Ale okręgi są - po raz pierwszy - jednomandatowe; poza tym nie we wszystkich liczba kandydatów jest taka sama.

Najwięcej, bo pięcioro, będzie walczyć o mandat w okręgu nr 9 obejmującego myślenickie ulice: Bergela, Ogrodową, os. 1000-lecia (bloki 1-17), Pardyaka, Poniatowskiego i ppłk. Jana Dunin-Brzezińskiego.

O miejsce w radzie Miejskiej ubiegają się tam: Mirosław Fita (KW Prawo i Sprawiedliwość), Bogusław Dziurdzia (KWW Macieja Ostrowskiego), Katarzyna Kas­przycka (Młodzieżowy KWW w Myślenicach), Bożena Suruło (KW PSL) i obecny radny Rafał Zalubowski (KWW Ziemi Myś­lenickiej).

Ale są i takie okręgi, zarówno w mieście, jak i w niektórych wsiach, gdzie kandydatów jest tylko dwoje. Na przykład w okręgu nr 5 o mandat powalczą Kamil Ostrowski ( KWW Macieja Ostrowskiego, jego brata) z Wojciechem Gablankow­skim z KW Prawo i Sprawiedliwość. W okręgu nr 17, czyli Zawadzie obecny radny Marian Węgrzyn (KWW Macieja Ostrowskiego) zmierzy się z Piotrem Sikorą (KW Prawo i Sprawiedliwość).

Ta dwa komitety wystawiły kandydatów w dwudziestu okręgach (podczas, gdy wszystkich jest 21). PSL ma kandydatów w jedenastu okręgach, KWW Ziemi Myśle­nickiej – w czterech i Młodzieżowy KWW w Myś­lenicach – w trzech. Pozostałe, czyli: KWW Partnerstwo Samorządowe 2014, KWW Bęczarka Razem, KWW Nasza Borzęta i KWW Bartłomieja Mieszkow­skiego ma kandydatów w jednym okręgu, choć w przypadku każdego jest to inny teren.

Na listach nie znajdziemy nazwisk czworga z obecnych radnych: Edwarda Łapy, Leszka Gowina, Wiesławy Syrek i Rafała Kudasa. Ten ostatni jest za to liderem listy SLD w Krakowie do Sejmiku Wojewódzkiego.

Pozostali będą walczyć o reelekcję. Część z nich startuje z tych samych list, co 4 lata temu, inni dokonali mniej lub bardziej karkołomnych transferów. Najwięcej spośród radnych z innych komitetów sprzed 4 lat przejął KWW Macieja Ostrowskiego. Dziś startują z niego m.in.: Adam Styczeń i Agnieszka Węgrzyn (w 2010 z KWW PO), Jan Trzepacz, Stanisław Cichoń i Kazimierz Dąbrowski (przedtem KW PiS), Eleonora Lejda-Kuklewicz i Marian Węgrzyn (przedtem KWW Wiktora Kielana) oraz Czesław Bisz­tyga (przedtem KWW Partnerstwo w Samorządzie).

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski