Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piłka nożna. Wzorcowy model współpracy w Podokręgu Oświęcim

Jerzy Zaborski
Jerzy Zaborski
Tadeusz Szczerbowski  (w środku) pozostanie szefem Podokręgu Piłki Nożnej w Oświęcimiu.
Tadeusz Szczerbowski (w środku) pozostanie szefem Podokręgu Piłki Nożnej w Oświęcimiu. Fot. Jerzy Zaborski
Tadeusz Szczerbowski pozostanie prezesem oświęcimskiego podokręgu piłkarskiego na kolejną kadencję (2016-2020). Tak zdecydowali delegaci podczas zebrania sprawozdawczo-wyborczego. Był jedynym kandydatem na to stanowisko. Wcześniej swoje funkcje zachowali inni szefowie podokręgów w zachodniej Małopolsce; w Chrzanowskiem – Józef Cichoń, a w Olkuskiem – Bolesław Ściepura. Przed wyborami są jeszcze w wadowickim podokręgu piłkarskim.

W swoim wystąpieniu Tadeusz Szczerbowski podkreślił ważną zaletę, pozwalającą oświęcimskiemu podokręgowi być jednym z wiodących w Małopolsce. Wysokie notowania ma także Wieliczka. W Oświęcimskiem udało się wypracować wzorcowy model współpracy w trójkącie: władze podokręgu, klubowi działacze i samorządowcy. To dlatego zebranie sprawozdawczo-wyborcze było doskonałą okazją do nagrodzenia tych, którzy swoją pracą przyczynili się do rozwoju piłki nożnej w powiecie oświęcimskim.

Tytuły Mecenasa Futbolu Małopolskiego przyznano dla starosty oświęcimskiego Zbigniewa Starca, burmistrza Kęt Krzysztofa Klęczara i wójta Przeciszowa Bogdana Cubera.

- Starosta oświęcimski wyznaje zasadę, że nie bierze złotówki od młodzieży – podkreślił Tadeusz Szczerbowski. - Zgodnie z nią, starostwo pokryło nam koszty wynajmu hal na zimowe rozgrywki we wszystkich kategoriach wiekowych, a w tym sezonie było ich więcej. Oświęcim był organizatorem finałów w zachodniej Małopolsce. To był koszt rzędu 10 tys. zł – tymi słowami szef oświęcimskiego PPN oddał ogrom pracy starosty, który zresztą na co dzień jest bardo zaangażowany w sprawy sportu młodzieżowego.

Z kolei Krzysztof Klęczar wykupieniem obiektów Hejnału sprawił, że w klubie z bogatymi tradycjami mogą wreszcie mówić o komforcie pracy i budowaniu zespołu na miarę klasy okręgowej. W zakończonym sezonie Hejnał otarł się o mistrzostwo oświęcimskiej klasy A. Przypomnijmy, że klub upadał już dwukrotnie, więc obiektami zarządzał syndyk.

Z kolei wójt Przeciszowa Bogdan Cuber w ciągu dwóch lat dokonał czegoś, co dla jego poprzednika wydawało się niemożliwe do zrealizowania. - Wybudował nowe boisko w Piotrowicach, a właśnie tam było jedno z najgorszych w podokręgu – przypomniał Szczerbowski. - Dzisiaj sytuacja jest diametralnie inna. Właśnie dzięki zaangażowaniu samorządowców w naszym podokręgu są bardzo dobre boiska. Nie chodzi tylko o murawy, ale także infrastruktury, których zazdroszczą nam w okolicznych podokręgach.

Widząc zaangażowanie samorządowców ziemi oświęcimskiej w sprawy futbolu, prezes Małopolskiego Związku Piłki Nożnej Ryszard Niemiec wyraził nadzieję, że w niedalekiej przyszłości doczeka się obiektu, na którym będzie można rozgrywać mecze międzypaństwowe.

Już przecież dwa razy Małopolska była areną mistrzostw Europy amatorów Regions Cup, czy rywalizacji męskich reprezentacji młodzieżowych albo też kobiecych.

- Pewnie, że nie wszędzie jest idealnie, bo w gminie Brzeszcze kluby piłkarskie mają rekordowo niskie dotacje, które nie wystarczyłyby nawet na pokrycie kosztów zakupy wody mineralnej, ale wierzę, że i tam w końcu dojrzeją do tego, że sport jest doskonałą okazją do promocji – żyje nadzieją Szczerbowski, który przy upływie kolejnej kadencji chciałby nagrodzić jeszcze większą grupę samorządowców.

Dodajmy, że zarząd podokręgu oświęcimskiego tworzą: Stanisław Kawczak, Jan Medyński, Bogusław Bartula, Andrzej Błasiak, Mirosława Korzec, Marcin Barciak, Stanisław Kusak, Jerzy Dudek.

W skład komisji rewizyjnej weszli: Henryk Smolarek (przewodniczący) oraz Krzysztof Strózik i Stanisław Pałamarczuk.

Przy okazji zebrania przyznano wiele indywidualnych wyróżnień.

Medale 105-lecia MZPN otrzymali: Andrzej Saternus, Stanisław Kawczak, Jerzy Mieszczak, Kazimierz Chrapczyński, Tadeusz Dziędziel, Tadeusz Morgoł.

Złota Honorowa Odznaka PPN w Oświęcimiu: Sebastian Gałuszka, Stanisław Kusak, Stanisław Pałamarczuk, Ireneusz Marszał.

Srebrna Honorowa Odznaka PPN w Oświęcimiu: Artur Mizia, Bartłomiej Krawczyk, Piotr Frączek, Adam Majda, Zbigniew Gil.
Złota Honorowa Odznaka MZPN: Mieczysław Grubka.

Srebrna Honorowa Odznaka MZPN: Jan Medyński, Marek Lekki, Mariusz Morończyk, Bogusław Bartula, Sławomir Spiesz, Krzysztof Strózik.

Brązowa Honorowa Odznaka MZPN
: Marcin Barciak, Jerzy Dudek, Mirosława Korzec, Lesław Kozioł, Krzysztof Pękala.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Piłka nożna. Wzorcowy model współpracy w Podokręgu Oświęcim - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski