MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pięć wystaw i Targi Sztuki

GAB

W Miejskiej Galerii Sztuki im. Władysława hr. Zamoyskiego w Zakopanem przy ul. Krupówki 41 można oglądać wystawę prac krakowskiego artysty Jacka Sroka pt. „Atak na konkurs miss mokrego podkoszulka. Obrazy i grafiki z ostatnich lat”.

W mniejszej sali galerii swoje prace prezentują dwie wrocławskie artystki związane z Akademią Sztuk Pięknych im. E. Gepperta. Wystawa nosi tytuł „Horyzonty”, a składa się na nią ceramika Bożeny Sacharczuk oraz obiekty ze szkła Agnieszki Leśniak–Banasiak.

W przyszłym miesiącu do Miejskiej Galerii Sztuki zawitają dwie nowe wystawy. VI WZBK Press Foto 2011 to ekspozycja najlepszych polskich fotografii prasowych konkursu organizowanego przez Bank Zachodni i „Rzeczpospolitą”, który od trzech lat niezmiennie cieszy się dużym zainteresowaniem. Zapewne i najnowsza wystawa będzie dowodem na to, że polscy reporterzy potrafią dotrzeć w najbardziej odległe zakątki świata i Polski, dokumentując zdarzenia dziwne, dramatyczne i piękne, a ich zdjęcia wielokrotnie wykraczają poza definicję samego dokumentu, będąc jednocześnie znakomitymi pracami artystycznymi.

Również w listopadzie, w dużej sali galerii, swój jubileusz 50–lecia pracy twórczej będzie obchodził znany rzeźbiarz Michał Gąsienica–Szostak. Artysta ukończył w 1956 roku Liceum Sztuk Plastycznych w Zakopanem, a po latach został jego dyrektorem. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Pięknych w Gdańsku. W latach 1961–69 pracował na stanowisku asystenta w Pracowni Projektowania Rzeźbiarsko–Architektonicznego w gdańskiej PWSSP. Uprawia rzeźbę, medalierstwo i rysunek. Ma za sobą ponad sto wystaw zbiorowych i dwadzieścia indywidualnych.

Ten rok Miejska Galeria Sztuki zakończy dużą wystawą Jana Młodożeńca oraz synów Piotra i Stanisława. Ojciec i synowie znakomici malarze, plakaciści, a także autorzy ilustracji. Na zakopiańską wystawę złoży się zebrany dorobek dwóch pokoleń artystów tworzących w dwóch polskich epokach artystycznych. Tradycyjnie już w grudniu w galerii odbędą się Targi Sztuki, które stanowią pewnego rodzaju bezpośrednią konfrontacją artysty i jego odbiorcy. Przegląd tendencji i panujących na rynku sztuki mód. Swoje prace będą sprzedawać artyści zakopiańscy, głównie profesjonalni, ale także artyści z Polski.

Zakopiańczycy w poszukiwaniu tożsamości

W Galerii Sztuki im. Włodzimierza i Jerzego Kulczyckich Muzeum Tatrzańskiego na Kozińcu można oglądać wystawę dokumentującą powojenne dzieje Zakopanego pt. „Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości”.

– Celem wystawy, odwołującej się do pamięci, jest przywracanie i wzmacnianie procesu, który stwarza kulturę. Portrety ludzi, będące śladami ich obecności w pamięci współczesnych, służą przywołaniu przeszłości, kontynuowaniu przerwanej narracji. Wystawa nie narzuca żadnej konkretnej interpretacji, niczego nie chce zamykać czy określać. Widzi swoją realizację w zachęcie do odpominania, ożywianiu wspomnień, ożywiającej obecności pamięci, którą twarze ludzi czynią możliwą – przyznają pomysłodawcy wystawy Kuba Szpilka, Maciej Krupa i Piotr Mazik.

Bohaterowie wystawy w Galerii Sztuki im. W. i J. Kulczyckich, m.in.: zakopiańscy artyści, sportowcy, przewodnicy tatrzańscy, ludzie świata kultury i nauki, prezentowani są poprzez swoje portrety – zdjęcia dużego formatu, krótki życiorys, kilka ciekawych, charakterystycznych zdjęć mniejszego formatu oraz artefakty wiążące się z ich działalnością. Wystawę można oglądać do 31 grudnia 2011 r.

Marka Tatrzańska 2011

30 listopada w zakopiańskiej siedzibie Tatrzańskiej Agencji Rozwoju, Promocji i Kultury – DW „Jasny Pałac”, ul. Tetmajera 24, odbędzie się uroczyste wręczenie Statuetek Marki Tatrzańskiej.

Marka Tatrzańska to lokalny certyfikat jakości, ustanowiony przez Starostwo Powiatowe w Zakopanem. Ma przyczynić się do gwarantowania najwyższej jakości oferowanej nabywcom, obronić ich przed podróbkami i tandetą, a także podnosić prestiż i wizerunek nagrodzonych. Poprzez funkcjonowanie Marki Tatrzańskiej wprowadzona została pełna identyfikacja produktów regionalnych i usług, inicjatyw oraz podmiotów gospodarczych, twórców ludowych, osób i instytucji działających w obszarze kultury regionalnej.

(GAB)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski