Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Performance i muzyka improwizowana, czyli druga część Audio Art

AGNIESZKA MALATYŃSKA-STANKIEWICZ
Trwa w Krakowie 20. edycja Festiwalu Audio Art. Za nami pierwsza odsłona pełna przede wszystkim instalacji i koncertów. Działo się wiele, było ciekawie. Okazało sie, że sztuka najnowsza nie tylko uczy, zastanawia, pyta, ale także może bawić i to całkiem nieźle.

22-25 listopada, różne miejsca Krakowa

Udowodniły to instalacje m.in. Jeana-Francoisa Laporte, które zaskakiwały pomysłowością. Zwłaszcza wielka żółta kula świecącą zmiennym światłem, ruszająca się pod sufitem; miękka, przyjemna w dotyku często wprawiana w ruch przez oglądających. Uwagę przyciąga także projekt "Om", czyli zawieszona na wysokości wzroku wygięta plastikowa biała rura, zamknięta lateksową membraną, w którą uderza plastikowy pasek, przez co instalacja wydaje dźwięki. Wszystkie te instalacje można jeszcze oglądać w Bunkrze Sztuki do niedzieli.

W rozpoczynającej się dziś drugiej części festiwalu przeważać będą koncerty muzyki improwizowanej. Jak zapowiada Marek Chołoniewski czeka nas sporo niespodzianek. I tak wystąpią: Tirvyous Wagon, kwartet zainicjowany przez perkusistę Qbę Janickiego (23.11); zespół, kompozytor i artyści wideo z Louisville University wystąpią wspólnie z Dominikiem Strycharskim (23.11); skrzypaczka Barbara Lüneburg zagra z Marko Cicilianim w programie łączącym wirtuozerię skrzypcową i elektronikę zarówno dźwiękową, jak i wideo, a także laserową.

TEFITON to projekt niemieckiego duetu Claus van Bebber, pioniera gry na preparowanych gramofonach oraz gitarzysty Erharda Hirta z Münster (23.11); zaś przybywający z Walencji Gregorio Jimenez zaprezentuje interaktywny projekt muzyczny (24.11). W ostatni dzień festiwalu, 25 listopada odbędą się 3 koncerty: X-Quartet z Bazylei; zespół Sławka i Qby Janickich, Wojtka Mazzola z Bydgoszczy; grupa Steva Buchnana z Genewy (taniec perkusja i elektronika); elektronika, czyli Gareth Davis i Machinefabriek z Amsterdamu.

Performance także zapowiadają się ciekawie. Unikalny Victory Project Erici Mott i Ryana Ingebritsena z Chicago połączy taniec, wideo i dźwięk interaktywny (23.11). Zobaczymy także 8-kanałowy performance Denisa Kolokola z Tomkiem Chołoniewskim sterowany przez system Kinect (23.11). Moniek Darge zaprezentuje przekrój działań słynnej grupy Logos z Gandawy, głównie projekty Music Boxes oraz Man and the Machine (23.11); zaś Zach Layton z Nowego Jorku, specjalizujący się w peformance zmieniających fale półkul mózgowych na struktury dźwiękowe, pokaże swój niezwykły projekt. Na finał projekt Indians Roberta Curgenvena z Cornwall w Australii oraz Ludomira Franczaka z Lublina.

Festiwal oprócz Bunkra Sztuki odbywać się będzie w Goethe-Institut, Akademii Muzycznej, Małopolskim Ogrodzie Sztuki, na Wydziale Intermediów ASP i w klubie Bomba. Festiwal jest transmitowany na stronie: www.audio.art.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski