Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Paweł Zalewski może zastąpić Sikorskiego

Joanna Miziołek
Polityka. Jak się dowiedzieliśmy, Donald Tusk uzgodnił z Bronisławem Komorowskim, że jeśli Radosław Sikorski odejmie funkcję szefa unijnej dyplomacji, to na stanowisku ministra spraw zagranicznych zastąpi go Paweł Zalewski, były eurodeputowany. Ta kandydatura bardzo odpowiada prezydentowi.

Premier musiał konsultować z Bronisławem Komorowskim ewentualne decyzje personalne dotyczącego tego stanowiska, bo od dawna prezydent oczekiwał zmiany szefa resortu.

Relacje między nim a szefem dyplomacji nie są najlepsze. Zaraz po wybuchu afery taśmowej prezydent miał wręcz domagać się od premiera zdymisjonowania Sikorskiego. Przypomnijmy, w jednym z fragmentów upublicznionych rozmów, które zaszkodziły wizerunkowi ministra spraw zagranicznych, mówi on do Jacka Rostowskiego: „Wiesz, że sojusz polsko-amerykański jest nic nie warty. Jest szkodliwy, bo daje poczucie bezpieczeństwa” – przekonywał Sikorski.

„Bullshit, skonfliktujemy się z Niemcami, Francuzami… Bo zrobiliśmy laskę Amerykanom. Frajerzy, kompletni frajerzy (...). Problem w Polsce jest, że mamy płytką dumę i niską ocenę. Taka murzyńskość (…)” – oceniał szef polskiej dyplomacji w nagranej rozmowie.

Radosław Sikorski niezbyt dyplomatycznie wypowiadał się również na temat premiera. „Czysta polityka to jest jego żywioł, a tam zarządzanie, wiesz, jakimiś pierdołami (…).To jest też prawdziwe administrowanie. (...) Ale to nie jest największa siła Donalda. On nie jest geniuszem administrowania. Wiesz, on nam dał dużo swobody” – mówił minister spraw zagranicznych o politycznych predyspozycjach Tuska.

Teraz Radosław Sikorski jest oficjalnym kandydatem na szefa unijnej dyplomacji. Donald Tusk zgłosił jego kandydaturę na to stanowisko. „Sikorski według PiS jest wobec Rosji zbyt miękki, a według unijnych polityków zbyt twardy. Według wszystkich – kompetentny. Czyli w sam raz” – napisał premier na Twitterze.

Czy jednak szanse Sikorskiego są duże? Tego wciąż nie wiemy. Na szczycie w połowie lipca unijni przywódcy nie wskazali szefa unijnej dyplomacji.

Kandydatura Federiki Mog­herini, włoskiej minister spraw zagranicznych, spotkała się ze sprzeciwem krajów naszego regionu w związku z jej zbyt „miękkim” stosunkiem do Rosji. Stanowisko to, wraz z innymi najwyższymi posadami w UE, ma być obsadzone na kolejnym szczycie 30 sierpnia.

Co do Donalda Tuska, również on ma być jednym z kandydatów w nowej europejskiej układance. Jego kandydatura jest rozważana na stanowisko szefa Rady Europejskiej.

A inne stanowiska, które mogą objąć Polacy? Donald Tusk mówił w czerwcu, że Polskę interesują w Komisji Europejskiej teki komisarzy ds. energii, konkurencji oraz rynku wewnętrznego. Przekonywał, że w Polsce jest wiele osób naprawdę dobrze przygotowanych do objęcia stanowisk w Unii Europejskiej. Na razie nie ma jednak jeszcze żadnych konkretów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski